8. Biesiada Piosenki Partyzanckiej

„..niech i twą piosenkę wicher poniesie, o partyzancie zanuć pieśń”- pod takim hasłem już 8. raz Regionalne Towarzystwo Rozwoju Kultury i Sportu w Lubaczowie zorganizowało „Biesiadę Piosenki Partyzanckiej w Szałasie nad Tanwią”, w niedzielę 2 czerwca w Hucie Różanieckiej w gminie Narol. Wydarzeniu patronował Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.

Biesiada „W Szałasie nad Tanwią” poświęcona jest pamięci  poległych w bitwie partyzanckiej II Wojny Światowej na terenie Puszczy Solskiej pod Osuchami w dniach 25 – 26 czerwca 1944 roku. Celem przeglądu jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni partyzanckich, wśród dorosłych jak i wśród dzieci i młodzieży, zainteresowanie dziedzictwem kulturowym, pieśnią partyzancką i tradycją, a także m.in.  uświadomienie i rozumienie roli wartości narodowo – patriotycznych w życiu człowieka.

W tym roku spotkanie rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego przy pomniku w Hucie Różanieckiej o godz.9:00 . Godzinę później w Szałasie Nad Tanwią została odprawiana msza św., a po niej rozpoczęły się występy uczestników. Jako, że Biesiada ma charakter konkursowy, oceniało ich jury w składzie: Andrzej Bednarski, Janusz Wiciejowski, Piotr Tabaczek oraz Paweł Kasjan.

W kategorii soliści zwyciężył  Marek Tapper, przed Natalią Waszek i Urszulą Hojdak.

W kategorii zespoły wokalno- instrumentalne jury  I nagrodę przyznało „Czterem porom roku” z Oleszyc, II- „Czerwonej Jarzębinie” z Horyńca Zdroju i ex aequo „Niezapominajkom” z Cieszanowa. Trzeciej nagrody nie przyznano.

W kategorii chóry zwyciężył chór „Kombatant” z Kraśnika. Kolejne na podium były „Parzanki” z Paar i „Akademicy” z Jarosławia.

Współorganizatorami biesiady  byli:  Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów oraz Wójt Gminy Stary Dzików.

Fot.: Krzysztof Stępień