„Nalewki, przekąski i zakąski Ziemi Lubaczowskiej”- nowy album promujący powiat lubaczowski

Podczas Dożynek Powiatowych w Cewkowie 30 sierpnia miała swoją promocję najnowsza publikacja Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie, zatytułowana „Nalewki, przekąski i zakąski Ziemi Lubaczowskiej”.  Zbiór oparty na tradycyjnych, lokalnych recepturach na małe posiłki  i trunki jest kolejnym, promującym dziedzictwo kulinarne i kulturowe ziemi lubaczowskiej.

Kliknij aby zobaczyć publikacje w wersji elektronicznej.

W publikacji zebrano ponad 180 lokalnych receptur na trunki i przekąski, którymi podzieliły się  Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Lubaczów, Narol, Wielkie Oczy, Oleszyce,Cieszanów, Horyniec i Stary Dzików, a także producenci żywności i stowarzyszenia. Zaprezentowane przez nich potrawy i nalewki można smakować m.in. na plenerowych imprezach, odbywających się na terenie całego powiatu.

I tak na 117 kartach albumu znajdziemy przepisy na popularne nalewki,  takie jak pigwówka, wiśniówka, orzechówka,aroniówka czy żurawinówka oraz receptury rzadziej spotykanych alkoholi, jak nalewka z białej lilii, czarnej rzepy, kaliny czy łukawiecka z ryżu.Wśród zaprezentowanych przekąsek znalazły się m.in. tradycyjny pasztet z dziczyzny czy galantyna drobiowa, jak i nowatorski tort z wątróbki czy pasztet z białego sera.

Autorem wstępu jest Jan Wolańczyk z Narola, a tłumaczenie na język angielski wykonał Adam Swatek-Czernecki.

Fotografie do albumu wykonał Krzysztof Stępień z Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie, który wraz z Mariuszem Frantem (dyrektorem Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie) zajął się także redagowaniem całości albumu. Publikacja powstała przy współpracy Bożeny Stępień ze Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej. Album wydano na zlecenie Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie, a dofinansowano z budżetu Powiatu Lubaczowskiego ze środków za korzystanie ze środowiska. Wydawcą jest Imagine Design Group z Krakowa.

Wydana w twardej oprawie, bogato ilustrowana publikacja  z pewnością zadowoli zarówno miłośników kuchni, jak i albumowych kolekcjonerów. Książka jest dostępna w Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie przy ul.Wyszyńskiego 31.

Iwona Buczko