Zabytkowa Architektura Dworsko-Pałacowa Ziemi Lubaczowskiej

„Zabytkowa Architektura Dworsko-Pałacowa Ziemi Lubaczowskiej”  to tytuł najnowszego albumu, wydanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej. Bogato ilustrowana, 160-stronnicowa  publikacja, przedstawia dzieje i architekturę pałaców, dworów, rządcówek oraz folwarków w prawie czterdziestu miejscowościach powiatu lubaczowskiego.  Znajdziemy w niej opisy zabytków architektury dworsko-pałacowej z miejscowości i wsi takich jak np.Lubaczów, Narol, Horyniec-Zdroj, Oleszyce, Ruda Różaniecka, ale i Budomierz, Doliny, Krowica Sama,Łówcza, Miłków, Nowe Brusno, opaka, Radruż, Smolin czy Wielkie Oczy. 415804688

Autorem tekstu jest Janusz Mazur. Opisom towarzyszą archiwalne fotografie budowli m.in. z Archiwum Państwowego w Przemyślu, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Polskiej Akademii Nauk -Instytutu Sztuki, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz ze zbiorów prywatnych-m.in. Jerzego Tabaczka, Archiwum Andruszewskich, rodziny Siryków, rodziny Avensariusów i Szmidtów.  Autorami fotografii współczesnych, zamieszczonych w albumie są: Krzysztof Stępień, Janusz Mazur, Wiesław Huk i śp. Janusz Burek.

1590508476

Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Podkarpackiego i Samorządu Powiatu Lubaczowskiego. Wkrótce będzie dostępna m.in. w bibliotekach w każdej z gmin powiatu.

Iwona Buczko