Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Rogi i Misy dla najlepszych teatrów i aktorów Biesiady Teatralnej

Uroczystym wręczeniem nagród zakończyła się w niedzielę 19. stycznia 41. Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju- ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form. Fundatorem jednej z głównych nagród był Starosta Lubaczowski.

Biesiada rozpoczęła się 16. stycznia. W tym roku  o Rogi Myśliwskie Króla Jana oraz o Misy Borowiny walczyły zespoły teatralne z m.in. m.in. z Krakowa, Kielc, Przemyśla, Stalowej Woli, Lublina, Sopotu, Zielonej Góry, Warszawy, Częstochowy, Raciborza czy Ozimka.

Horyniecka Biesiada jest jednym z najstarszych festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form (trwa-z przerwą- od 1976 r.) i  nadal cieszy się dużym zainteresowaniem środowiska teatralnego. Jej dodatkowym atutem jest profesjonalne jury, które nie tylko ocenia spektakle, ale też prowadzi z uczestnikami warsztaty i konsultacje.  W tym roku uczestników oceniał prof. dr hab. Stanisław Górka – aktor teatralny i filmowy, wykładowca PWST w Warszawie, prof. Józefa Zając-Jamróz (Ziuta Zającówna) – aktorka, wykładowca PWST w Krakowie, Łukasz Czuj – reżyser teatralny, dramaturg z Krakowa oraz Robert Kaczorowski – instruktor teatralny, reżyser z Lublina.

Złoty Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 4000zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, otrzymał Teatr ECCE HOMO z Kielc za spektakl „Być świnią w maju” w reżyserii Marcina Bortkiewicza.

Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 3000zł ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu trafił do Teatru Tetraedr z Raciborza za spektakl „Gwoli jakiejś tajemnicy” w reżyserii Grażyny Tabor.

Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2500zł ufundowaną przez Wójta Gminy Horyniec – Zdrój, trafił do Teatru W MIĘDZYCZASIE za przedstawienie „Kartki z przeszłości” w reżyserii Pauliny Wysockiej – Fularz.

Złotą Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2000zł ufundowaną przez Starostę Powiatu Lubaczowskiego otrzymał Wojciech Kowalski za osobowość aktorską w przedstawieniu „Uwolnić słowa – MIŁOŚĆ”.

Srebrną Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1500zł ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu, otrzymał Robert Konowalik za kreację w autorskim przedstawieniu „Woda w płucach”.

Brązową Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1000zł został nagrodzony Adam Karasiewicz za reżyserię i scenariusz spektaklu „Dziady” Teatru KAPRYS w Łapach.

Nagroda specjalna „RÓŻA HORYNIECKA” oraz nagroda pieniężna w wysokości 500zł ufundowana przez Uzdrowisko Horyniec trafiła do Teatru Ubogi Relacji w Sopocie.

Wybrane spektakle będzie można obejrzeć raz jeszcze podczas Reminiscencji Horynieckich, które odbędą się 28 marca w Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Organizatorem 41. Biesiady Teatralnej – Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form było Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju.

 

Foto: FB/Biesiada Teatralna w Horyńcu

IB

Drukuj