Wątki folkloru ludowego- Grand Prix dla „Herodów” z Łazor

10 zespołów i grup obrzędowych z Podkarpacia i Lubelszczyzny zaprezentowało się 4 lutego w Starym Dzikowie podczas XVI Przeglądu Grup Obrzędowych „Wątki folkloru ludowego”. W tym roku uczestnicy widowni i jurorom pokazali m.in., jak dawniej wyglądały na wsi wykopki, pranie nad potokiem, grabienie ściółki, adwentowe wieczory w chatach, Wielki Piątek, dzień św. Szczepana czy wizyta tzw. Herodów.

Większość z prezentowanych zwyczajów i obrzędów odeszło już niestety w zapomnienie, a dzikowski przegląd jest doskonałą okazją to przybliżenia ich, szczególnie młodszemu pokoleniu, a także środowiskom twórczym, kultuwując tym samym  dziedzictwo kulturowe polskiej wsi.

Spektakle oceniało jury: Krystyna Trojanowska – folklorysta, dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf oraz Janusz Pokrywka- scenograf i reżyser teatralny.

Grand Prix Przeglądu wraz z nagroą pieniężną w wysokości 900 zł, ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, zdobyła Grupa kolędnicza „Herody” z Łazor, za widowisko pt. „Herody”.

I nagroda i 700 zł, ufundowane przez Powiatowe Centrum  Kultury w Lubaczowie, otrzymał Zespół Kolędniczy „Folusz” z Giedlarowej, za widowisko „Kolęda z Rojem i Herodami”.

II nagrodę i 600 zł, ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików,  jury przyznało Zespołowi „Białoboczoki” z Białobok za spektakl „Nakrawanie ziemniaków”.

Równorzędne dwie III nagrody w wysokości 500 zł, ufundowane przez CK w Przemyślu oraz gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, trafiły do Zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za widowisko „Pranie nad potokiem” oraz Zespołu „Stokrotki” KGW w Cewkowie za przedstawienie „Dzień św. Szczepana w Cewkowie”

Organizatorem Przeglądu było Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie i Wójt Gminy Stary Dzikówa współorganizatorem  Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

IB