XII obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu

W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu zaczęły się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach, w tym także na terenie powiatu lubaczowskiego.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty.  Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem  jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach. Zaczynają się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Podczas obchodów  odbędą się modlitwy dla uczczenie pamięci pomordowanych Żydów, prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.

Na zaproszeniu do udziału w tegorocznych obchodach widnieje rysunek Igi Trzeciak (opiekun naukowy Agata Kwiatkowska). Praca ta zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym „Zagłada Żydów i pozytywne postawy wobec nich w czasie II wojny światowej” w konkursie zorganizowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie i Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Finał konkursu odbył się 22 marca 2019 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Program:
27 stycznia 2020r.

17:00 – “Obóz pracy Żydów w Cieszanowie” – wykład i prezentacja Tomasza Roga – Dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie.
– Wernisaż wystawy “Samarytanie z Markowej” z Muzeum Ulmów w Markowej, gość specjalny Jakub Pawłowski, Specjalista ds. Edukacji i Popularyzacji z markowskiego muzeum
 (Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, ul. Tadeusza Kościuszki 18)

28 stycznia 2020r.

8:30 – Spotkanie z Simonem Lavee, autorem książki “Oddział Niezwyciężonych”
 (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Baszni Dolnej, ul. Szkolna 24)
10:30 – Spotkanie z Simonem Lavee, autorem książki “Oddział Niezwyciężonych”
(Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lisich Jamach, ul. Lwowska 45)
– Spotkanie z Simonem Lavee, autorem książki “Oddział Niezwyciężonych”
 (Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, ul. Kościuszki 6)

29 stycznia 2020r.

10:00 – “Obóz pracy Żydów w Cieszanowie” – wykład i prezentacja Tomasza Roga – Dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie.
– Spotkanie uratowanej z Holokaustu Luci Retman z młodzieżą szkolną z terenu miasta i gminy Lubaczów.
(Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, ul. Tadeusza Kościuszki 18).
12:00  – Uczczenie pamięci lubaczowskich Żydów
(obelisk ku czci pomordowanych Żydów z Lubaczowa i okolic na “Plebańskim Polu” pod Dachnowem).
17:00 – Spotkanie z Piotrem Zubowskim Dyrektorem Powiatowego Centrum Kultury, autorem książki “Obertyn – opowieści o życiu miasteczka”
(Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, ul. Tadeusza Kościuszki 18).