Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Grand Prix XVII „Wątków Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie dla „Herodów z Dziadem”

3.lutego w Starym Dzikowie już 17. raz grupy obrzędowe oraz zespoły ludowe, śpiewacze i KGW z Podkarpacia i Lubelszczyzny, zaprezentowały dawne zwyczaje i obrzędy podczas Regionalnego Przeglądu Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”.

Przegląd ma prezentować zwyczaje i obrzędy ludowe z terenu województwa podkarpackiego i lubelskiego, popularyzować wartości kulturowe oraz pomagać w zachowaniu niematerialnego dziedzictwa kulturowego dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych.

Organizatorem Przeglądu było Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie i Wójt Gminy Stary Dzików, a współorganizatorem Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Patronat nad przeglądem objął Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.

W tym roku publiczność, zgromadzona w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Starym Dzikowie, mogła zobaczyć, jak kilkadziesiąt lat temu i wcześniej wyglądało na wsi m.in. tradycyjne wesele, widowisko herodowe w święta Bożego Narodzenia, kiszenie kapusty, darcie pierza czy odczynianie uroków.

Komisja konkursowa w składzie:
Jolanta Dragan – muzyk, folklorysta, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Barbara Płocica – teatrolog, Centrum Kulturalne w Przemyślu
dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf, Rzeszów
po obejrzeniu dziesięciu prezentacji przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę Grand Prix, ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Puchar Starosty Lubaczowskiego dla Zespołu Kolędniczego z Łazor, gm. Harasiuki za prezentację „Herody z Dziadem”.
Dwie równorzędne I Nagrody, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymali:
Zespół Ludowy „Białoboczoki” z Białobok, gm. Gać za spektakl pt. „Przeciw urokom chorobom i czarownicom” oraz Zespół „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za spektakl pt. „Kiszenie kapusty”.
Dwie równorzędne II Nagrody otrzymali:
– Zespół „Jamniczanki” z Jamnicy, gm. Grębów za spektakl pt. „Darcie Pierza”, nagroda ufundowana przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz
– Zespół „Zorza” z Dereźni, gm. Biłgoraj za spektakl pt. „Korbon dla Jagusi”, nagroda ufundowana przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Józefa Ozimka Radnego powiatu Lubaczowskiego.
III Nagrodę, ufundowana przez Marię i Jana Lechowicz Biuro Usług komputerowych w Lubaczowie, otrzymał Zespół Folklorystyczny „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego za prezentację „Chodzenie z gwiazdą po kolędzie”.

Wyróżnienia otrzymali:
– Zespół KGW w Ułazowie, gm. Stary Dzików za spektakl pt. ”Czasem bywało i tak…”, wyróżnienie ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie.
– Zespół Biesiadny „Wierzbianie” z Wierzbnej, gm. Pawłosiów za spektakl pt. „Wesele z lat 50 i 60-tych” ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików.
– Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa, gm. Stary Dzików za spektakl pt. „Przydany w Cewkowie” ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie.
– Zespół „Czeremcha” z Gromady, gm. Biłgoraj za spektakl pt. „Darcie Pierza pannie młodej na pierzynę” ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików.

Drukuj