Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Album „Świętemu Janowi Pawłowi II bliski był Lubaczów”

Wizyta Papieża Jana Pawła II w Lubaczowie w dniach 2-3 czerwca 1991 roku,  to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii ziemi lubaczowskiej, jak i w dziejach całego Kościoła na terytorium archidiecezji lwowskiej w części polskiej, w tzw. „archidiecezji w Lubaczowie”. Szczegółowego opisania tej pamiętnej wizyty, a także okoliczności, które doprowadziły do odwiedzenia Lubaczowa przez św. Jana Pawła II podczas jego IV pielgrzymki do Ojczyzny, jak i jej owoców, podjął się nasz rodzimy regionalista, historyk i dziennikarz  Adam Łazar.  Tak powstał najnowszy album „Świętemu Janowi Pawłowi II bliski był Lubaczów”.

Kliknij, aby zobaczyć w wydanie w wersji elektronicznej.
Kliknij, aby zobaczyć w wydanie w wersji elektronicznej.

Jak tłumaczy w albumie sam autor: „Publikacja zawiera wybrane fragmenty z życia tzw. Archidiecezji w Lubaczowie, które ukazują bezpośrednie lub pośrednie związki kard. Karola Wojtyły- papieża Jana Pawła II z miastem i tą najmniejszą archidiecezją w Polsce. Udowadniają, że tu na kresach Rzeczpospolitej, miały miejsce ważne wydarzenia z życia Kościoła (…)”.

Wstęp do publikacji napisał bp Marian Rojek- biskup Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej oraz starosta lubaczowski Józef Michalik. Album zredagowali: Mariusz Frant, Krzysztof Stępień, Stanisław Piotr Makara, Janusz Mazur i ks. kan. Andrzej Stopyra.

Wydana w twardej oprawie 191-stronnicowa publikacja jest bogato ilustrowana fotografiami ze zbiorów osób prywatnych,a także archiwalnymi zdjęciami, pochodzącymi m.in. od ks. bpa Mariusza Leszczyńskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Parafii św. Stanisława BM w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas- Bandrowskiego w Lubaczowie, Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie i osób prywatnych.  Realizację wydawniczą albumu zleciło Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej.

Wydanie albumu dofinansowano  z budżetu Województwa Podkarpackiego,Samorządu Powiatu Lubaczowskiego oraz Budżetu Miasta Lubaczowa.