Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Historia szpitala powiatowego w Lubaczowie

Staraniem Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie,  pod koniec 2017 roku ukazała się publikacja autorstwa Jerzego Tabaczka „Szpital w Lubaczowie 1896-2016. Zarys dziejów”.  To pierwsza tak obszerna i szczegółowa pozycja wydawnicza, opisująca dzieje lubaczowskiej lecznicy, która wyszła na dodatek spod ręki lekarza, do tego mieszkańca Lubaczowa.

Na 95 stronach autor przypomina historię lecznicy od jej otwarcia w 1896 roku, przedstawia także biogramy lekarzy i pracowników administracyjnych.  Teksty opatrzone są fotografiami archiwalnymi i współczesnymi, których użyczył m.in. autor, osoby prywatne i Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Kliknij, aby zobaczyć wydanie w wersji elektronicznej.
Kliknij, aby zobaczyć wydanie w wersji elektronicznej.

Redakcją publikacji zajęli się Mariusz Frant oraz Krzysztof Stępień z Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie. Wydawnictwo jest kolejnym, zrealizowanym przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i promującym Powiat Lubaczowski.

 

Jak czytamy we wstępie od Starosty Lubaczowskiego :

„W ubiegłym roku minęło 120 lat od momentu, w którym swoją służbę na rzecz społeczności powiatu lubaczowskiego rozpoczęli lekarze wraz z personelem w nowo wybudowanym Szpitalu im. Cesarza Franciszka Józefa w Lubaczowie, dziś Szpitalu Powiatowym im. dr Ludwika Rydygiera w Lubaczowie. Z tej okazji, przekazujemy w Państwa ręce wydawnictwo niezwykłe, bo przedstawiające wiedzę o tej placówce , którą dotąd posiadali jedynie nieliczni.

Zgłębienia historii szpitala podjął się Jerzy Tabaczek- Lubaczowianin i lekarz, przez ponad pół wieku związany z lubaczowską służbą zdrowia, znający powojenne i najnowsze dzieje szpitala z autopsji.  Za podjęty trud ich spisania należą się J. Tabaczkowi wielkie słowa uznania, jako że nad publikacją pracował bazując głównie na szczątkowych dokumentach z początków funkcjonowania szpitala, nielicznych opracowaniach i materiałach wspomnieniowych oraz swoich własnych badaniach historycznych (…)”.

 

Wydawnictwo polecamy nie tylko regionalistom czy młodym lekarzom,ale wszystkim mieszkańcom Powiatu Lubaczowskiego!