Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Obchody 160 – rocznicy Powstania Styczniowego w Powiecie Lubaczowskim

„Poszli w boje chłopcy nasze.. – epizody bitwy pod Kobylanką maj 1863r” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” i  Powiat Lubaczowski w terminie od 27 maja do 27 października br. , dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Inspiracją jest położone na terenie powiatu lubaczowskiego miejsce bitew pod Kobylanka- największych bitew leśnych powstania styczniowego, które rozegrały się w dniach 1-6 maja 1863 roku.  Projekt „Poszli w boje…” polega na upamiętnieniu tych wydarzeń, jak  i powstańców, którzy oddali w nich życie.

I tak w dniu 27 maja br. w kompleksie leśnym na trasie od  Rudy Różanieckiej ( wieża p.pożarowa, godz.14:30 ) do Kobylanki zostaną zaprezentowane interaktywne mini-inscenizacje historyczne, prezentujące sytuacje z okresu Powstania Styczniowego wraz z krótkimi animacjami dla uczestników.  Napotkają oni m.in. odział Żandarmerii Narodowej,  rosyjskich żołnierzy, którzy zablokują drogę, damy w czerni modlące się pod kapliczką o szczęśliwy powrót do domu swoich mężów i synów czy dezertera- samotnego rosyjskiego żołnierza, który właśnie uciekł z carskiego wojska i chciałby dołączyć do powstańców…

W tym samym dniu przy mogiłach zbiorowych powstańców pod Kobylanką oraz na cmentarzu parafialnym w Cieszanowie, a także na pojedynczych grobach powstańców w Starym Lublińcu i Starym Dzikowie  zostaną złożone kwiaty i znicze. Upamiętnienia uświetni warta honorowa Strzelców i harcerzy. Dodatkowo przy mogiłach zbiorowych zostaną wygłoszone prelekcje historyczne, dotyczące Powstania Styczniowego.

W Starym Dzikowie ( również 27.05) na stadionie sportowym grupa rekonstruktorów historycznych- w godzinach od 9:00 do 20:00 -odtworzy obozowisko powstańcze, prezentując epokową broń, mundury oraz stroje cywilne.  Obsługa obozowiska poprowadzi również pogadanki historyczne w przystępnej formie, dostosowanej do wieku odwiedzających. Na zakończenie wydarzenia zostanie zaprezentowany pokaz „Historii Ożywionej” – pokaz epokowej taktyki walki i obsługi broni czarnoprochowej oraz prezentacja mundurów, strojów i wyposażenia z okresu Powstania Styczniowego wraz z merytorycznym komentarzem, omawiającym wszelkie historyczne implikacje zaprezentowanych sylwetek i przedmiotów.

Elementem projektu są również konkursy: plastyczny i wiedzy o powstaniu styczniowym ( jesień 2023) , a także katalog fotografii z całości wydarzeń.

Zapraszamy serdecznie mieszkańców Powiatu Lubaczowskiego oraz sąsiednich terenów, dzieci i młodzież szkolną oraz wszystkich zainteresowanych!