Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Architektura Sakralna Pogranicza

Wspólnota kulturowa ziemi lubaczowskiej posiada dzięki architekturze sakralnej wyjątkową wartość, tym bardziej cenną, że integralnie związaną z Kresami Rzeczypospolitej. Lubaczów i skupione wokół niego ośrodki w Cieszanowie, Horyńcu Zdroju, Narolu, Oleszycach, Starym Dzikowie i Wielkich Oczach, w nieodległej przeszłości funkcjonowały w ścisłym związku z większymi i mniejszymi ośrodkami kulturalno-gospodarczymi położonymi obecnie po wschodnie stronie polsko-ukraińskiej granicy. Lwów, Żółkiew, Jaworów, Rawa Ruska są ciągle obecne w tradycji i kulturze ziemi lubaczowskiej.

Do chwili obecnej na terenie powiatu lubaczowskiego zachowało się prawie 60 zabytkowych świątyń. Powstały one na przestrzeni kilkuset lat, od XVI w. po lata 30. XX w. W tej liczbie do spuścizny kulturowej Kościoła Rzymskokatolickiego należy 18 niejednokrotnie cennych historycznie świątyń. Charakterystycznym elementem architektury sakralnej okolic Lubaczowa są drewniane i murowane cerkwie greckokatolickie, liczące obecnie 36 obiektów. Mniej liczne, ale bardzo interesujące pod względem rozwiązań architektonicznych są 2 dawne zbory ewangelickie i 3 synagogi żydowskie.

W zestawieniu tym brakuje 21 świątyń, w tym 18 cerkwi i 3 synagog. Przestały one istnieć w wyniku II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Bezpowrotnie utracone zabytki sakralne, znane z fotografii i opisów, wciąż należą do dziedzictwa kulturowego okolic Lubaczowa.