7 Biesiada Piosenki Partyzanckiej

10 czerwca w „Szałasie nad Tanwią” w Hucie Różanieckiej (gmina Narol) rozbrzmiały piosenki partyzanckie i pieśni patriotyczne w ramach już 7. Biesiady Piosenki Partyzanckiej.  Spotkanie rozpoczęła plenerowa msza św. pod przewodnictwem ks. Józefa Dudka. Przegląd Piosenki Partyzanckiej  „W Szałasie nad Tanwią” poświęcony jest pamięci  poległych w bitwie partyzanckiej II Wojny Światowej na terenie Puszczy Solskiej pod Osuchami w dniach 25 – 26 czerwca 1944 roku. Celem przeglądu jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni partyzanckich, wśród dorosłych jak i wśród dzieci i młodzieży, zainteresowanie dziedzictwem kulturowym, pieśnią partyzancką i tradycją, a także m.in.  uświadomienie i rozumienie roli wartości narodowo – patriotycznych w życiu człowieka.

Biesiada ma charakter otwarty, mogą w niej wziąć udział soliści, zespoły wokalno – instrumentalne oraz chóry. W tym roku każdy wykonawca prezentował jedną piosenkę partyzancką i jedną patriotyczną. Każda prezentacja podległa ocenie jury, które oceniało trafność w doborze repertuaru, poziom wykonawczy /intonację, dykcję, interpretację utworu/ oraz ogólny wyraz artystyczny.

W tym roku do udziału w Biesiadzie zgłosiło się kilkanaście zespołów, chórów i solistów z województwa podkarpackiego oraz lubelskiego. Jury każdemu wykonawcy przyznało wyróżnienie, zachęcając przy tym do dalszego krzewienia wartości patriotycznych i doskonalenia umiejętności.

Organizatorem Biesiady było Regionalne Towarzystwo Rozwoju Kultury i Sportu w Lubaczowie, pod patronatem Starosty Powiatu Lubaczowskiego.