Festiwal Rezonanse Radruż – Chotyniec – Łówcza
-
Data
11 października 2024
-
Czas
19:00
-
Zespół Cerkiewny w Radrużu
Radruż 13, 37-620 Radruż
Festiwal Rezonanse jest wydarzeniem, które w wyjątkowy sposób ożywia zabytkowe, drewniane kościoły i cerkwie leżące na Podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej. Te przepiękne, historyczne budowle, choć często dobrze zachowane, stają się na co dzień mniej lub bardziej niedostępnymi obiektami muzealnymi. Rezonanse wypełniają te miejsca dawną muzyką odkrywając ich unikalne piękno na nowo i pozwalając im „rezonować” nie tylko dźwiękiem, ale także swoim dziedzictwem, tradycją i duchowością przeszłych pokoleń.
W ramach tegorocznej odsłony Festiwalu wsłuchamy się bogaty repertuar muzyki sakralnej, który obejmuje zarówno tradycję chrześcijańskiego Wschodu, jak i Zachodu. Koncerty z udziałem międzynarodowych artystów przeniosą nas w czasy średniowiecznych motetów, bizantyjskich śpiewów liturgicznych, renesansowych kompozycji na vihuelę oraz współczesnych aranżacji estońskich pieśni nabożnych. Jeden z koncertów pozostanie tajemnicą, aż do samego rozpoczęcia.
Schola Cantorum Minorum Chosoviensis wraz z prawosławnym kantorem, Marcinem Abijskim, w programie „Echa Bizancjum” przerzuci pomost między tylko pozornie odległymi tradycjami i obrządkami. Z kolei argentyński wirtuoz vihueli Ariel Abramovich i lutnista Jacob Heringman zaprezentują rzadko wykonywane duety na vihuelę, odtwarzając muzyczne idee XVI wieku.
W finałowym dniu Festiwalu, zespół Tasto Solo zaprezentuje program zatytułowany „Kwiaty w raju – liturgia i fin’amor w czasach Ars Antiqua”. Na moment przeniesiemy się do XIII wieku, kiedy to francuski motet był jednym z ulubionych gatunków wyższych warstw społecznych. Wykorzystując średniowieczne instrumentarium, Tasto Solo odtworzy wyrafinowane struktury muzyczne, które w kunsztowny sposób łączyły sacrum i profanum. Motety, chorał gregoriański oraz sekwencje łacińskie przybliżą mistyczną atmosferę styku epok Ars Antiqua i Ars Nova.
Estoński zespół Linnamuusikud wykona koncert pod tytułem „Sakraalsed helimustrid / Dźwiękowy wzorzec sacrum”. Jego repertuar nawiązuje do gregoriańskiej antyfony „Media vita”, przypominając o nieuchronnym przemijaniu i ilustrując metafizyczną podróż człowieka uwikłanego w grzech, tęskniącego za Zbawicielem.
Festiwal Rezonanse to jednak nie tylko koncerty. Wystawa ikon Szkoły „Radruż” oraz wernisaż prac Pauliny Krajewskiej wzbogacają program, otwierając przed uczestnikami możliwość dialogu z przeszłością, a także lepszego zrozumienia dziedzictwa artystycznego i religijnego Podkarpacia. Podczas Festiwalu będzie też okazja do aktywnego spędzenia czasu podczas gry terenowej połączonej ze zwiedzaniem, a także do wspólnej modlitwy podczas niedzielnej mszy świętej.
Co istotne i niecodzienne, Festiwal utrzymuje się w dużej mierze dzięki wsparciu prywatnych darczyńców i pasjonatów. Jednak wciąż jest ich zbyt mało, by zapewnić wydarzeniu kontynuację oraz wysoki poziom artystyczny i organizacyjny, dlatego zespół Fundacji inCanto, inicjatora i organizatora Rezonansów, zachęca wszystkich, którym bliska jest idea Festiwalu, do wsparcia tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Uczestnicy mogą przekazać darowiznę, dołączyć do grona Patronów Festiwalu, odpisać 1,5% podatku dochodowego na organizację kolejnych odsłon wydarzenia, a także wspierać inicjatywę przez zakupy na stoisku festiwalowym. Dzięki takiemu zaangażowaniu możemy mieć nadzieję, że Festiwal przetrwa i nadal będzie wypełniał muzyką drewniane świątynie Podkarpacia, mimo kłopotów związanych z niestabilnym i coraz trudniejszym do zdobycia finansowaniem publicznym.
Szczegółowy program koncertów, wydarzeń towarzyszących oraz informacje o bezpłatnych wejściówkach dostępne są na stronie www.festiwalrezonanse.pl.
Partnerzy strategiczni:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Województwo Podkarpackie
Muzeum Kresów w Lubaczowie
Partnerzy:
Gmina i MIasto Narol
Parafia greckokatolicka pw. Narodzenia NMP w Chotyńcu
ArtsMedia
SMW Legal
Ruch Muzyczny
Partnerzy medialni:
Dwójka – Program 2 Polskiego Radia
Polskie Radio Rzeszów