Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

„Rozmowy na Pograniczu” z prof. Grzegorzem Hryciukiem

Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zaprasza na piąte z cyklu spotkań „Rozmowy na Pograniczu”, których gościem będzie prof. GRZEGORZ HRYCIUK, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz zagadnień narodowościowych Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX w., historii Ukrainy, relacji polsko-ukraińskich w dwudziestym stuleciu, problematyki migracji przymusowych na obszarze Europy Wschodniej. Autor m.in. monografii „Polacy we Lwowie w latach 1939–1944. Życie codzienne”, współautor pracy „Masowe deportacje ludności w Związku Radzieckim”, a także współautor i redaktor atlasu „Wysiedlenia, wypędzenia, ucieczki 1939–1959. Atlas ziem Polski”.

Spotkania zostały zaplanowane w dniach 8-10 listopada:

>>> piątek, 8 listopada, godz. 17, Księgarnia Wydawnictwa Libra PL, ul. Jagiellońska 12, Rzeszów, prowadzący: dr hab. Paweł Korzeniowski

>>> sobota, 9 listopada, godz. 17, Muzeum Historyczne w Sanoku, prowadzący: dr Hubert Ossadnik

>>> niedziela, 10 listopada, godz. 17, Zespół Cerkiewny w Radrużu, prowadzący: dr Piotr Olechowski

Spotkania dotyczyć będą najnowszej książki prof. Hryciuka pt. „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944–1946” (Wydawnictwo Literackie, 2023). Wstęp na spotkania jest wolny. W czasie ich trwania będzie można zakupić książkę w cenie promocyjnej wraz z autografem autora.

W ramach cyklu spotkań “Rozmowy na Pograniczu” rozmawiamy o Pograniczu, w kontekście Kresów dawnej Rzeczypospolitej, rozmawiamy z ludźmi, którzy zajmują się jego definiowaniem, portretowaniem, opisywaniem, którzy dostrzegają jego problemy i wartości. Którzy rozumieją lub starają się je zrozumieć. Z tymi, którzy przesuwają jego granice i niwelują je poprzez dzieła literackie, filmowe, działania społeczne i kulturalne. Chcemy rozmawiać i zapraszać ludzi i stąd i stamtąd. Z tego i z tamtego Pogranicza, a także z obszaru dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Tutejszych i tamtejszych. Pisarzy i czytelników, aktorów i widzów, a przede wszystkim uczestników spotkań, dla których będą przyjeżdżali zaproszeni goście, książki, filmy, wystawy. Radruż, leżący od wieków i pokoleń na permanentnym Pograniczu, na styku kultur, jest gotowy na takie rozmowy od zawsze. Spotkania z wybranymi gośćmi odbywają się także w innych lokalizacjach na Podkarpaciu.

Organizacja cyklu spotkań “Rozmowy na Pograniczu” jest możliwa dzięki dofinansowaniu Województwa Podkarpackiego.

Drukuj