Betlejemskie Światło Pokoju trafiło na Ukrainę

Przekazywanie Betlejemskiego Światełka Pokoju sąsiadom z Ukrainy to już wieloletnia tradycja, której są wierni lubaczowscy i jarosławscy samorządowcy, jak i harcerze. W tym roku światło trafiło na Ukrainę 4. stycznia.

W uroczystości na przejściu granicznym Korczowa- Krakowiec wzięli udział m.in. przedstawiciele województwa podkarpackiego z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem i wicewojewodą Lucyną Podhalicz na czele, starosta lubaczowski Zenon Swatek wraz z delegacją,  przedstawiciele powiatu jarosławskiego oraz przygranicznych samorządów z Ukrainy, duchowni obu obrządków,polscy i ukraińscy harcerze oraz reprezentanci służb mundurowych.

 

Po wspólnej modlitwie i przemówieniach, lubaczowscy i jarosławscy harcerze przekazali światełko skautom i włodarzom z Ukrainy. Delegacje z Polski i Ukrainy obdarowały się także upominkami, m.in. albumami promującymi ziemię lubaczowską czy ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi.  Spotkanie przebiegło w akompaniamencie wykonywanych przez harcerzy i zespół śpiewaczy,  polskich i ukraińskich kolęd oraz pastorałek.

Sąsiedzi z Ukrainy świętowanie Wigilii rozpoczynają 6 stycznia. Dzień później obchodzą  Boże Narodzenie, które wraz z kolejnym dniem jest czasem odwiedzin krewnych i znajomych. Każdy dzień rozpoczyna się wizytą w cerkwi, w której nie znajdziemy jednak żłóbka z figurą maleńkiego Jezusa. Wierni wchodząc do cerkwi całują natomiast ikonę Bożego Narodzenia. Tak jak i w Polsce, święta na Ukrainie okraszone są kolędami, które wykonują także odwiedzające domy grupy kolędnicze.

 

Drukuj