Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Jest to dobra okazja, aby zastanowić się, jak możemy pomóc dziko żyjącym zwierzętom i kiedy taka pomoc jest im potrzebna. W związku z trudnymi, zimowymi warunkami panującymi obecnie w lasach, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie już 29 stycznia br. zorganizowało akcję „Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej na terenie Powiatu Lubaczowskiego”. Na drzewach na skwerze przy budynku starostwa zawisły także popularne  przysmaki ptaków tzw. „pyzy”- gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul, które podarowało Nadleśnictwo Oleszyce.

Akcja miała na celu ułatwienie dostępu dzikim zwierzętom do karmy w trudnym dla nich okresie, a także zachęcenie mieszkańców powiatu do dokarmiania oraz kształtowanie świadomości na temat potrzeby pomocy dzikiej zwierzynie.

Należy pamiętać, że osoby indywidualne, które chcą dokarmiać zwierzęta leśne mogą to robić tylko w porozumieniu z miejscowym przedstawicielem służby leśnej Lasów Państwowych lub przedstawicielem lokalnego koła łowieckiego. Wskażą oni miejsca, gdzie można wyłożyć karmę oraz udzielą wskazówek co do jej rodzaju.

Naszej pomocy potrzebują nie tylko dzikie zwierzęta, ale także ptaki, którym ciężko jest zdobyć pożywienie w okresie zimowym. W dokarmianiu ptaków trzeba być jednak systematycznym, ponieważ ptaki szybko przyzwyczają się do miejsca, w którym jedzą.

Z praktycznymi radami, dotyczącymi dokarmiania ptaków, przychodzą Lasy Państwowe:

Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa.

Nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie mogę chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w pobliżu karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek pokarmu.

Dziś popularnym przysmakiem ptaków są „pyzy”, są to gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, można je kupić w większości sklepów zoologicznych. Jednak takie mieszanki bez problemu przygotujemy samodzielnie w domu. By wykonać ten przysmak potrzebujemy kostkę smalcu oraz garść nasion i ziaren. Smalec roztapiamy i łączymy z resztą składników. Gdy nasz smalec ostygnie, można włożyć go do pojemnika i wywiesić niedaleko domu-  informuje serwiswww.lasy.gov.pl

 

 

Drukuj