Dom Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej
Dom Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej jest jednostką organizacyjną Powiatu Lubaczowskiego działającą na podstawie:
- ustawy z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej ( tekst jedn. Dz. U. z 2009 Nr 175, poz.1362 z późn. zm.)
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 września 2000r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 929 z późn. zm.),
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 kwietnia 1997r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania opłat za pobyt w domach pomocy społecznej (Dz. U. Nr 44, poz. 278 z późn. zm.),
- Statutu Domu Pomocy Społecznej w rudzie Różanieckiej, który stanowi Załącznik do uchwały Nr XXVI/255/2001 Rady Powiatu Lubaczowskiego z dnia 30 sierpnia 2001r.
Dom Pomocy społecznej w Rudzie Różanieckiej jest samorządową jednostką budżetową finansowaną z budżetu Powiatu Lubaczowskiego. Na czele Domu stoi Dyrektor, zatrudniany i zwalniany przez Zarząd Powiatu. Dyrektor samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące funkcjonowania Domu i ponosi za nie odpowiedzialność. Dyrektor jest przełożonym wszystkich pracowników Domu. Szczegółową organizację i zasady funkcjonowania Domu określa regulamin organizacyjny uchwalony przez Zarząd Powiatu. Dom jest Domem stałego pobytu dla osób przewlekle psychicznie chorych.
Dom świadczy usługi w zakresie:
- potrzeb bytowych mieszkańców,
- świadczeń opiekuńczych,
- świadczeń wspomagających,
- świadczeń zdrowotnych.
Szczegółowy zakres usług świadczonych przez Dom określa Statut Domu.
Gł. Księgowy Halina Wałczyk tel. (016) 6248660
Dom Pomocy Społecznej jest budżetową jednostką samorządową finansowaną z budżetu Powiatu Lubaczowskiego. Nie posiada osobowości prawnej. Działa na zasadach ogólnych dla samorządowych jednostek budżetowych. Majątek trwały jednostki według stanu z dnia 31 grudnia 2004r. wynosił 6.171.554,77 zł.
Tryb działania Domu, a w szczególności tryb kierowania i przyjmowania osób ubiegających się o przyjęcie do domu określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 września 2000r. w sprawie domów pomocy społecznej.(Dz. U. Nr 82, poz. 929 )
Do Domu kieruje się na podstawie:
- pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do Domu złożonego do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania lub pobytu,
- wywiadu środowiskowego (rodzinnego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się), zawierającego w szczególności pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę,
- opinii ośrodka pomocy społecznej dotyczącej stopnia sprawności osoby ubiegającej się,
- opinii właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności,
- decyzji o przyznaniu zasiłku stałego wyrównawczego lub renty socjalnej,
- decyzji organu emerytalno – rentowego ustalającego wysokość renty lub emerytury,
- oświadczenia o wysokości dochodu osoby ubiegającej się,
- zaświadczenia, o którym mowa w art.22 ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych okresu powojennego.
- decyzji urzędu miasta lub gminy z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej o pokryciu kosztów – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez daną osobę.
W przypadku, gdy do Domu kieruje się osobę na podstawie orzeczenia sądu, wydanie decyzji o skierowaniu do Domu nie wymaga przełożenia dokumentów, o których mowa w pkt. 2-8. Dokumenty te powinny zostać skompletowane w terminie trzech miesięcy od daty wydania decyzji o skierowaniu do domu. W/w dokumenty kompletuje Ośrodek Pomocy Społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o przyjęcie do domu. W przypadku gdy osobę ubiegającą się kieruje się do domu o zasięgu ponadgminnym, dokumenty te Ośrodek przekazuje do właściwego ze względu na siedzibę Domu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR w Lubaczowie). Decyzję o skierowaniu lub o odmowie skierownia do Domu wydaje Starosta lub z jego upoważnienia Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się.
Dyrektor Domu zawiadamia pisemnie osobę ubiegającą się o terminie przyjęcia do Domu.
Zasady i tryb wykonywania czynności kancelaryjnych Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej określa Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 września 2001r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla organów powiatu (Dz. U. Nr 116, poz. 1243 z późn. zm.) oraz Regulamin Organizacyjny Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej.
Przyjmowanie skarg i wniosków reguluje art. 226 kodeksu postępowania administracyjnego.
Odpłatność za pobyt w Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej wynosi: 1.509,04 zł miesięcznie. Na powyższe składa się 70% dochodu mieszkańca (emerytura, renta) pozostałą część dopłaca rodzina lub Gmina z której mieszkaniec pochodzi.
Obecnie na nowych chętnych czekają maksymalnie 2,3,4 osobowe pokoje z oddzielnymi łazienkami, WC, TV, czajnik bezprzewodowy, balkon. Ośrodek przygotowany do wózków inwalidzkich ( winda ). Zakład jest bardzo dobrze wyposażony w najnowszy sprzęt sportowy i rehabilitacyjny, łącznie z urządzeniami do hydroterapii. Ze względu na rodzaje schorzeń występujących wśród naszych mieszkańców kładniemy duży nacisk na pracę terapii zajęciowej oraz psychologa.
Do dyspozycji mieszkańców: sklepik – kawiarnia, kaplica, biblioteka, siłownia, sala gimnastyczna, boiska do gry w piłkę nożną i siatkową, kompleks parkowy. Dom nasz zapewnia dostęp do kultury i rekreacji, organizujemy wycieczki rowerowe, samochodowe, piesze, zabawy taneczne, ogniska itp.
Dobre warunki zakwaterowania oraz jedne z najniższych kosztów utrzymania pozwalają w pełnym zakresie skorzystać z naszych usług na które serdecznie zapraszamy.