30. jubileuszowa międzynarodowa konferencja „𝑇ℎ𝑒 𝑃𝑒𝑟𝑚𝑎𝑛𝑒𝑛𝑡 𝐸𝑢𝑟𝑜𝑝𝑒𝑎𝑛 𝐶𝑜𝑛𝑓𝑒𝑟𝑒𝑛𝑐𝑒 𝑓𝑜𝑟 𝑡ℎ𝑒 𝑆𝑡𝑢𝑑𝑦 𝑜𝑓 𝑡ℎ𝑒 𝑅𝑢𝑟𝑎𝑙 𝐿𝑎𝑛𝑑𝑠𝑐𝑎𝑝𝑒” (𝐏𝐄𝐂𝐒𝐑𝐋 𝟐𝟎𝟐𝟒)!

Od 9 do 15 września 2024 roku, w Lublinie, Zamościu i na malowniczym Roztoczu, odbędą się prelekcje, warsztaty i wycieczki terenowe w ramach 30. jubileuszowej międzynarodowej konferencji „𝑇ℎ𝑒 𝑃𝑒𝑟𝑚𝑎𝑛𝑒𝑛𝑡 𝐸𝑢𝑟𝑜𝑝𝑒𝑎𝑛 𝐶𝑜𝑛𝑓𝑒𝑟𝑒𝑛𝑐𝑒 𝑓𝑜𝑟 𝑡ℎ𝑒 𝑆𝑡𝑢𝑑𝑦 𝑜𝑓 𝑡ℎ𝑒 𝑅𝑢𝑟𝑎𝑙 𝐿𝑎𝑛𝑑𝑠𝑐𝑎𝑝𝑒” (𝐏𝐄𝐂𝐒𝐑𝐋 𝟐𝟎𝟐𝟒), objętej honorowym patronatem Starosty Lubaczowskiego Barbary Broź, a organizowanej przez Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie,  Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej.

Hasło tegorocznej edycji, „Borderscapes – Past and Future”, podkreśla znaczenie badania krajobrazów regionów przygranicznych w kontekście dynamicznych zmian społecznych, kulturowych i politycznych. To doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń z naukowcami z całego świata, w tym wybitnymi specjalistami jak profesor Marc Antrop z Belgii czy profesor Anssi Paasi z Finlandii. Konferencja będzie jednym z kluczowych wydarzeń obchodów 80-lecia UMCS.

Konferencja skupia geografów, historyków, architektów krajobrazu, archeologów, etnografów, ekologów, urbanistów, zarządców krajobrazu i wszystkich innych badaczy zainteresowanych krajobrazami europejskimi.  Oprócz sesji referatowych, prezentacji plakatowych i sesji plenarnych konferencja obejmie całodniowe wycieczki terenowe, dzięki którym uczestnicy PECSRL zyskają szeroką wiedzę na temat krajobrazów pogranicza polsko-ukraińskiego, w polskiej części Roztocza. 11 września uczestnicy konferencji odwiedzą Powiat Lubaczowski podczas wycieczek :  „Zmiany krajobrazowe na pograniczu polsko-ukraińskim związane z II wojna światową i ich konsekwencje na Roztoczu Wschodnim”, ” Jak kształtował się krajobraz kresów wschodnich Polski” oraz „Rozkwit czy upadek? Krajobraz społeczno-gospodarczy osadnictwa na obszarze peryferyjnym (przykład Roztocza i okolic)”.

Więcej informacji na stronie: www.pecsrl2024.umcs.pl