Wernisaż wystawy pokonkursowej XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023

To wydarzenie się zakończyło

Muzeum Kresów w Lubaczowie  zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023, które odbędzie się w 30-lecie istnienia konkursu i zostanie poświęcone pamięci dr Bożeny Kowalskiej (1930–2023), wybitnej historyk sztuki oraz przewodniczącej Triennale w latach 1996–2005.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 24 września 2023 r., o godz. 17:00 w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.  Gościom zostaną zaprezentowane prace zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej przez jury, które obradowało w dniach 3–5 lipca br., w składzie: prof. Dariusz Kaca (przewodniczący jury), Iwona Dorota Bigos, dr Marek Głowacki, dr Anna Hlebowicz, Mariusz Jończy oraz Janusz Szpyt.

W trakcie wernisażu wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu:

– Dominik Woźniak – Grand Prix w wysokości 15 000,00 zł, ufundowane przez prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

– Keiji Matsumoto – I nagroda w wysokości 8 000,00 zł, ufundowana przez Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego,

– Emilia Pitucha – II nagroda w wysokości 6 000,00 zł, ufundowana przez Krzysztofa Szpyta Burmistrza Miasta Lubaczowa,

– Marta Kawiorska – III nagroda w wysokości 4 000,00 zł, ufundowana przez Pawła Kapla Prezesa Banku Spółdzielczego w Lubaczowie,

– Anna Ciszek, Sławomir Ćwiek, Mateusz Domeradzki, Jarosław Grulkowski, Joanna Janowska-Augustyn – wyróżnienia w wysokości 2 500,00 zł, ufundowane z programu „Sztuki wizualne” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorem wystawy pokonkursowej jest Katarzyna Warmińska-Mazurek, kustosz w Muzeum Regionalnym im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, przez wiele lat prowadząca Dział Artystyczny Muzeum Kresów w Lubaczowie. W trakcie wernisażu zostanie zaprezentowany również katalog wystawy, którego szatę graficzną przygotował prof. Artur Skowroński.

Wystawa pokonkursowa została poświęcona pamięci dr Bożeny Kowalskiej, zmarłej w czerwcu 2023 r., polskiej historyczce, krytyczce i teoretyczce sztuki. Bożena Kowalska studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W 1974 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych. W latach 1972–2001 prowadziła „Galerię 72” w Chełmie. Stworzyła też udostępnioną w 1982 r. w chełmskim muzeum kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Jest realizatorką plenerów malarskich, gromadzących artystów z kręgu abstrakcji geometrycznej, a także wielu wystaw w Polsce i za granicą. Autorka monografii artystów: Romana Opałki, Jana Berdyszaka, Henryka Stażewskiego, Kajetana Sosnowskiego, Mariana Bogusza, Wojciecha Fangora i innych polskich artystów awangardowych. Publikowała artykuły, eseje, rozprawy naukowe, szkice o sztuce i artystach w czasopismach krajowych i zagranicznych (łącznie około 1000 publikacji).

XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego zostało objęte patronatem honorowym: prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiego oraz Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Patronat medialny nad Triennale objęli: TVP3 Rzeszów, TVP3 Lublin, Polskie Radio Rzeszów, Katolickie Radio Zamość, “Życie Podkarpackie”, “Nowiny”, portale informacyjne: nowiny24.pl, elubaczow.com i zlubaczowa.pl.

Przygotowanie wystawy, którą będzie można oglądać do końca 2023 r., oraz realizację konkursu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także dzięki wsparciu Powiatu Lubaczowskiego i Województwa Podkarpackiego.

Źródło: Muzeum Kresów