Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Premiera filmu „Miłków”

1. grudnia  w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie miała miejsce uroczysta premiera filmu „Miłków”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Geoturytyczne „Roztocze Wschodnie” oraz Powiat Lubaczowski, przy koprodukcji Podkarpackiej Komisji Filmowej. W premierze uczestniczyli zaproszeni goście, reżyser i producent wykonawczy Trznadel Media oraz mieszkańcy powiatu, którzy licznie odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów. „Miłków” to dokument historyczny o dramacie wsi Miłków, leżącej na terenie gminy Stary Dzików, której mieszkańcy w 1941 r. zostali wysiedleni do Besarabii,a sama wieś zniknęła z powierzchni ziemi.

Powróciwszy z zesłania musieli zaczynać wszystko „od nowa”, a część z nich objęła akcja „Wisła” i ponownie-a często już na zawsze- musieli opuścić swoje rodzinne strony. Bohaterkami filmu są cztery Miłkowianki, które opowiadają o życiu wsi i jej mieszkańców. W filmie wypowiedzieli się także eksperci, którzy nakreślili ramy historyczne prezentowanych wydarzeń.

Scenariusz filmu autorstwa Jakuba Kowalczyka, został oparty na książce pana Jana Kucy „Miłków – prawda i legenda o zaginionej wsi”, który napisał jedyną jak do tej pory monografię na temat Miłkowa, opartą o wspomnienia i rozmowy z mieszkańcami wsi.

Twórcom udało się też dotrzeć do utworu „Szumiały wierzby”, pochodzącego z Miłkowa , który do tej pory jest śpiewany w rodzinie byłej mieszkanki wsi Pani Zofii. Na podstawie tego utworu  powstała autorska aranżacja, wyśpiewana przez solistów w języku polskim i ukraińskim, która w piękny sposób kończy obraz.

Drukuj