79. rocznica agresji ZSRR na Polskę u lubaczowskich Sybiraków

W niedzielę 23. września, Zarząd Koła Terenowego Sybiraków w Lubaczowie zorganizował obchody 79. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji Sybiraków i Ojczyzny w Konkatedrze.

Nabożeństwu, w którym oprócz Sybiraków i ich rodzin uczestniczyli także zaproszeni goście, w tym starosta lubaczowski Józef Michalik oraz poseł Mieczysław Kasprzak, przewodniczył ks. płk. Eugeniusz Łabisz.

Po mszy złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca lubaczowskich Sybiraków w Sanktuarium, a także pod tablicą poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej, na jednej z zewnętrznych ścian Sanktuarium.

Oficjalną część spotkania w sali teatralnej Konkatedry rozpoczął występ chóru “Canzone” pod dyrekcją Andrzeja Kindrata. Młodzież przypomniała wojenne utwory patriotyczne i żołnierskie.  Z rąk Magdaleny Poślad-Sikorkiej- przedstawicielki Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, 6 lubaczowskich Sybiraków w uznaniu szczególnych zasług w walce o niepodległość ojczyzny, odebrało medale “Pro Patria”. W dowód pamięci o dramatycznych wydarzeniach z Sybiru, wszyscy członkowie lubaczowskiego Koła, a także przedstawiciele urzędów i instytucji, które  je wspierają, otrzymali pamiątkowe statuetki w formie wagonów, podobnych do tych, którymi na zesłanie wieziono deportowane rodziny.

Koło Terenowe Sybiraków w Lubaczowie powstało 20.05.1990 roku.  Początkowo zrzeszało ponad 130 członków, którzy osobiście doświadczyli piekła Syberii, dziś już tylko 34.

Pod adresem http://www.sybiracylubaczow.blogspot.com działa blog Barbary Janczury, córki i wnuczki Sybiraków, na którym na bieżąco jest dokumentowana działalność  lubaczowskiego Koła, publikowane są  także m.in.  wspomnienia Sybiraków, zdjęcia z zesłania czy sybiracka poezja.

 

Drukuj