81. rocznica agresji ZSRR na Polskę i Dzień Sybiraka

W dniu 17. września obchodziliśmy 81. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, a także Dzień Sybiraka. W uroczystościach upamiętniających poległych za Polskę oraz zesłanych na nieludzką ziemię mieszkańców powiatu lubaczowskiego, uczestniczyła m.in.  Marta Tabaczek, Przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie oraz Zenon Swatek, Starosta Lubaczowski.

Rozpoczęło je zapalenie zniczy na mogiłach Obrońców Ojczyzny w Lubaczowie . Następnie  rozpoczęła się msza św. w lubaczowskim Sanktuarium w intencji poległych za wolność oraz Sybiraków, którzy zostali na zawsze na nieludzkiej ziemi, której przewodniczył ks. Andrzej Stopyra, Dziekan Lubaczowski.  Po nabożeństwie uczestnicy złożyli kwiaty pod Tablicą Pamięci w  sanktuarium. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele zesłańców i ich potomkowie, a także przedstawiciele posłów, samorządowcy oraz mieszkańcy powiatu lubaczowskiego.

W tym roku przypada 80-rocznica pierwszej deportacji  Polaków na Sybir, a także 30-rocznica działalności Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie. Z tek okazji koło planowało zorganizowanie uroczystego Dnia Sybiraka, jednak z uwagi na trwającą pandemię COVID-19, jubileuszowe wydarzenie przeniesiono na przyszły rok.  Koło skupia obecnie  34 członków – Sybiraków i ich potomków, którzy dbają o pamięć o zesłańcach.