Samorządowcy piętnasty raz przed obliczem Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej w Lubaczowie

Już po raz piętnasty samorządowcy z Podkarpacia i Lubelszczyzny  pielgrzymowali 7 maja przed oblicze Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej w lubaczowskiej Konkatedrze, aby zawierzyć  jej sprawy swoich małych ojczyzn. Tegoroczna pielgrzymka miała wyjątkowy wymiar, bo  połączona była z jubileuszem 50-lecia intronizacji obrazu Najświętszej Maryi Panny.

Mszy św. sprawowanej w intencji  samorządowców, przewodniczył były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller. W nabożeństwie uczestniczyła m.in. Poseł na sejm RP Teresa Pamuła, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Wicemarszałek Piotr Pilch, przedstawiciele Wojewodów: Podkarpackiego i Lubelskiego, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Starosta Lubaczowski Barbara Broź oraz burmistrzowie i wójtowie z Powiatu Lubaczowskiego, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy Lubaczowa i okolic.

Tradycyjnym elementem pielgrzymki było zawierzenie lokalnych wspólnot Matce Bożej. Akt Zwierzenia odczytał Marszałek Władysław Ortyl:

„W dniu jubileuszowej 15. Pielgrzymki Samorządów Terytorialnych, stajemy przed Twoim Obliczem, Panno Łaskawa, aby zawierzyć Ci w pokorze nasze samorządowe ojczyzny, ich społeczności, a przede wszystkim nasze sprawy, troski i obawy, które towarzyszą nam każdego dnia. Oddajemy Ci pokłon, prosząc jednocześnie o Twoją matczyną opiekę, której potrzebujemy, aby dobrze i odpowiedzialnie kierować naszymi Małymi Ojczyznami”.

W Akcie Zawierzenia marszałek wspomniał o toczącej się wojnie na Ukrainie i związanych z tym zagrożeniach:

„Atak putinowskiej Rosji rujnuje nie tylko kraj naszych sąsiadów, ale zagraża bezpieczeństwu całej Europy, jej przyszłości, rozwojowi, zagraża nam, Polakom – obecnym i przyszłym pokoleniom. Miej nas zatem, Pani Łaskawa w swej opiece. Zawierzamy Ci swoje życie i przyszłość. Niech upragniony pokój zawita na Ukrainę”.

Na zakończenie uroczystości podziękowania kard. Gerhardowi  Müllerowi złożyli przedstawiciele parafii konkatedralnej oraz Marszałek Władysław Ortyl wraz ze Starostą Lubaczowskim Barbarą Broź.

Po mszy na grobie ks. kardynała Władysława Rubina w podziemiach Konkatedry  samorządowcy złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze.