Rolnicy dziękowali za plony podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Nowym Siole

W niedzielę 25. sierpnia rolnicy z całego powiatu świętowali zakończenie żniw podczas Powiatowo-Gminnych Dożynek w Nowym Siole. Rozpoczęła je uroczysta Dziękczynna Msza św. w intencji rolników w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Po niej- prowadzeni przez Orkiestrę Dętą z Cieszanowa- poczty sztandarowe, starostowie dożynkowi, Koła Gospodyń Wiejskich z wieńcami, samorządowcy, goście- w tym z Ukrainy, Słowacji i Węgier- oraz uczestnicy przeszli na plac przy miejscowym Zespole Szkolno – Przedszkolnym. Świętowanie rozpoczął obrzęd przekazania chleba przez Starostów Dożynkowych-Panią Zofię Zaborniak z Gminy Horyniec-Zdrój i Pana Daniela Ważnego z Gminy Cieszanów- na ręce gospodarzy- Barbary Broź, Starosty Lubaczowskiego  oraz Zdzisława Zadwornego, Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów, którzy następnie chlebem dzielili wszystkich uczestników Dożynek.

Podczas części oficjalnej z rąk gospodarzy oraz Poseł na Sejm RP Teresy Pamuły i Wicewojewody Podkarpackiego Tomasza Lorenca, 7 rolników z terenu powiatu lubaczowskiego zostało uhonorowanych odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa”

Nieodłącznym elementem dożynek jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku można było podziwiać aż 36 wieńców, pieczołowicie wykonanych z darów natury. Komisja konkursowa za najpiękniejsze uznała wieńce przygotowane przez:

I Miejsce – KGW Szczutków

II Miejsce – Samorząd Miasta Oleszyce

III Miejsce – KGW Nowe Sioło Wieś

Dożynkom towarzyszył również konkurs kulinarny „Regionalne smaki Ziemi lubaczowskiej”.  Jury przyznało w nim następujące nagrody:

I miejsce – KGW Folwarki za potrawę „Polędwiczki cielęce zapiekane z borówkami i z żurawiną”

II Miejsce – KGW Uszkowce – za potrawę „Pierogi z cielęciną i kurkami”

III Miejsce – KGW Dachnów za potrawę „Gołąbek zapiekany z kurkami po dachnowsku”

W konkursie sztuki regionalnej na podium stanęli:

I Miejsce – Renata Polczak – rękodzieło

II Miejsce – Henryk Więcek- rękodzieło

III Miejsce – Aneta Mazepa – malarstwo

W części artystycznej wystąpiły zespoły i kapele ludowe z terenu Powiatu Lubaczowskiego, a gwiazdą wieczoru była Gosia Andrzejewicz i zespół „Spontan”.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym pięknym święcie, a rolnikom raz jeszcze dziękujemy za ich pracę i całoroczny trud, życząc zdrowia i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień roku!

Organizatorami wydarzenia byli: Powiat Lubaczowski, Miasto i Gmina Cieszanów, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.