EKOfestiwal „Wspólnie tworzymy klimat”- dziękujemy za liczny udział!

„Wspólnie tworzymy klimat”- pod takim hasłem Powiat Lubaczowski wraz ze Stowarzyszeniem Geoturystycznym „Roztocze Wschodnie” 19 września zorganizowali kolejną edycję EKOfestiwalu. W tym roku organizatorzy szczególnie chcieli zaakcentować, jak ważne są indywidualne działania, które każdy z nas może podejmować na rzecz ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych.  Wspólnie świętowaliśmy także 100 lat Lasów Państwowych, a Partnerami Głównymi festiwalu były Nadleśnictwa: Lubaczów, Narol i Oleszyce.  Na zaproszenie do udziału w wydarzeniu odpowiedziało setki uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, mieszkańcy Powiatu Lubaczowskiego oraz liczni wystawcy.

EKOfestiwal uroczyście rozpoczął sygnałem powitania Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Tropem wilka” z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, a oficjalnego otwarcia dokonał Wicestarosta Lubaczowski Zenon Swatek. Głos zabrał również Wicewojewoda Podkarpacki Tomasz Lorenc, który przekazał uczestnikom pozdrowienia od Wojewody Podkarpackiego- jednego z Patronów Honorowych wydarzenia.

Program rozpoczęło „Leśne koło fortuny z Nadleśnictwem Narol”, a zaraz po nim scenę przejął „Teatr Kultureska” z musicalowym spektaklem ,,Przebój lata, czyli skrzydlaty odlot”, przekazującym najmłodszym w niezwykle przystępnej formie treści edukacyjne o tematyce ekologicznej. Na nieco starszych uczestników czekało dyktando ekologiczne „Żar nieprzytłaczający”, a po nim animacje i zabawy z firmą EMPOL.  Uczestnicy mieli również okazję oglądać pokaz carvingu ( rzeźbienia) w wykonaniu Andrzeja Madziara, rzeźbiarza amatora z Gogołowa, który rzeźbą w drewnie zajmuje się od ponad 15 lat. Wiele atrakcji, konkursów, zabaw i warsztatów przygotowali tegoroczni Partnerzy wydarzenia:

• Nadleśnictwo Lubaczów- ,,Dobre z lasu”
  • Nadleśnictwo Narol- stoisko ,,Poznajemy las i pracę leśnika”
  • Nadleśnictwo Oleszyce-wydawanie sadzonek
  • UMCS Lublin – Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
  • Zespół Szkół w Pszczelej Woli- stoisko ,,Pszczoła w środowisku”
  • Roztoczański Park Narodowy- stoisko edukacyjne z konkursami ekologicznymi
  • Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu- konkursy ekologiczno-przyrodnicze, wpływ zalesionych obszarów na klimat
  • Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych- gry i zabawy przyrodnicze
  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lubaczowie- warsztaty ,,Bezpieczne grzybobranie”
  • WIORIN Lubaczów- stoisko ,,Przygoda z Ekologią”
  • Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie- ,,Zielona Kraina Wyobraźni”
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie- Warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów
  • PODR w Boguchwale- ochrona bioróżnorodności i codzienne działania na rzecz klimatu
  • Gmina Lubaczów- stoisko o tematyce ochrony klimatu oraz propagowanie postaw ekologicznych
  • Miasto Lubaczów- „Okaż kulturę, chroń budżet i naturę”
  • Miasto i Gmina Narol- Stoisko wspólnie ze Schroniskiem Młodzieżowym w Hucie Różanieckiej o tematyce  związanej z pszczołami, miodem, roślinnością miododajną
  • Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie- stoisko ,,Wzbogacamy bioróżnorodność wokół nas”
  • Zespół Szkół Leśnych w Lesku
  • Dorota Rawska-Dyś- warsztaty ,,Las w słoiku”

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przygotował prelekcje popularnonaukowe: „Jak racjonalnie korzystać z wody, czyli o gospodarce wodnej i nie tylko” – dr Joanna Sposób oraz  „Odpakuj swoją naturę” – dr Adam Lesiuk. Wzięli w nich udział uczniowie szkół podstawowych.

Nie zabrało również niezwykle lubianej i popularnej akcji  „Drzewko za surowce”- każdy, kto przyniósł określoną ilość śmieci, takich jak makulatura, butelki PET, baterie itp. otrzymał sadzonkę drzewa leśnego lub krzewu biocenotycznego. Akcja cieszyła się niezwykłą popularnością, a ilości przyniesionych surowców wtórych są zaskakujące!

Został również rozstrzygnięty konkurs na „Najpiękniejszą  łąkę kwietną”, ogłoszony podczas ubiegłorocznego EKOfestiwalu. I miejsce zajął Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej, a kolejne- Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubaczowie i Zespól Szkolno-Przedszkolny w Lisich Jamach.

Wydarzenie relacjonowało na żywo Polskie Radio Rzeszów.

Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział- uczestnikom i wystawcom, a także sponsorom  i zapraszamy za rok!

Partnerami głównymi wydarzenia byli:

1. Nadleśnictwo Lubaczów
  2. Nadleśnictwo Narol
  3. Nadleśnictwo Oleszyce

Patronatem honorowym EKOfestiwal objęli:

1. Marszałek Województwa Podkarpackiego
  2. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
  3. Wojewoda Podkarpacki
  4. RDOŚ Rzeszów
  5. RDLP Krosno

Partnerzy:

1. EMPOL