Betlejemskie Światełko Pokoju przekazane na Ukrainę

We wtorek 19. grudnia  na terenie przejścia granicznego w Budomierzu zgodnie z ponad 20-letnią tradycją, choć pierwszy raz w grudniu, przekazaliśmy naszym sąsiadom z Ukrainy Betlejemskie Światełko Pokoju. Te wyjątkowe spotkania odbywają się na granicy polsko-ukraińskiej na przemian w Korczowej i w Budomierzu. Harcerze przekazują swoim ukraińskim kolegom Betlejemskie Światło Pokoju zapalone w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem, które następnie dociera do duchownych, samorządowców i mieszkańców przygranicznych terenów, a w tym roku nawet do centralnej Ukrainy.

Światło z Betlejem to znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. W tym roku niesie przesłanie „Czyńmy pokój” i skupia się na różnorodnym rozumieniu pokoju.
W spotkaniu uczestniczyli dziś m.in. harcerze z Hufiec ZHP Lubaczów oraz Hufiec ZHP Jarosław,asystent Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła Anna Fedyk, samorządowcy jarosławscy ze Starostą Jarosławskim Stanisławem Kłopotem na czele, samorządowcy Lubaczowscy ze Starostą Lubaczowskim Zenonem Swatkiem, delegacja z Ukrainy z Deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy Павло Бакунець, Przewodniczącym Rady Rejonowej w Jaworowie Mykołą Romaniukiem oraz Przewodniczącym Rady Rejonowej we Lwowie Andriy Sulym, a także samorządowcy z miasta Jaworowa, z Iwano-Frankowa czy gminy Sądowa Wisznia i przedstawiciele służb mundurowych.
Przekazanie światła poprzedziła wspólna modlitwa polskich i ukraińskich duchownych, a spotkanie zakończyło kolędowanie oraz składanie sobie świątecznych życzeń, wśród których najgłośniej wybrzmiewało pragnienie pokoju…
Dziękujemy Komendantowi Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu gen. bryg. SG Andrzejowi Popko, Komendantowi Placówki Straży Granicznej w Lubaczowie ppłk. Zbigniewowi Mikusowi, Dyrektorowi Zakładu Obsługi Przejść Granicznych w Korczowej Jerzemu Wołoszynowi oraz Kierownikowi Sekcji Techniczno-Gospodarczej ZOPG w Budomierzu Andrzejowi Ozimkowi oraz wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie uroczystości.
Podziękowania także dla Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” za uświetnienie spotkania pięknym śpiewem oraz dla Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Lubaczowie– uczniów Branżowej Szkoły I-stopnia w zawodzie kucharz- za przygotowanie pysznego poczęstunku.