Betlejemskie „Światło Nadziei” przekazane na Ukrainę

Zgodnie z tradycją, tuż przed świętem Trzech Króli przekazaliśmy sąsiadom z Ukrainy Betlejemskie Światełko Pokoju- symbol jedności i pojednania, który dzięki skautom dociera z Groty Narodzenia Pana Jezusa w każdy zakątek świata. Hasło tegorocznej akcji to „Światło Nadziei”. Płomień 4 stycznia na przejściu granicznym w Budomierzu przekazali podkarpaccy harcerze oraz parlamentarzyści, samorządowcy i duchowni.

W uroczystości uczestniczyła m.in. Poseł na Sejm Teresa Pamuła, Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych Małgorzata Majka-Onyszkiewicz, Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Komendant Podkarpackiej Chorągwi ZHP Mariusz Bezdzietny, Członek Zarządu Powiatu Lubaczowskiego Józef Ozimek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adam Swatek-Czernecki, Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, przedstawiciele służb mundurowych oraz goście z Ukrainy, z Deputowanym Najwyższej Rady Ukrainy Pavlo Bakunetsem  oraz Przewodniczącym Jaworowskiej Rady Narodowej Mykolą Romaniukiem na czele. Obecni byli także duchowni kościoła rzymskokatolickiego oraz obrządków: prawosławnego oraz greko-katolickiego.

Spotkanie rozpoczęły życzenia skierowane do gości z Ukrainy, którzy za dwa dni zasiądą do wigilijnych stołów. Parlamentarzyści i samorządowcy życzyli naszym sąsiadom przede wszystkim pokoju i zdrowia- wartości najcenniejszych w obecnych czasach.  Po wspólnych polsko- ukraińskich modlitwach, które rozpoczął dziekan Lubaczowski ks. Andrzej Stopyra, harcerze z Podkarpackiej Chorągwi ZHP oraz hufców: lubaczowskiego i jarosławskiego, podzielili się Betlejemskim Światłem ze skautami i samorządowcami z Ukrainy. W tle rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu ks. Romana Karpowicza wraz z zespołem z parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie, a także  podkarpackich i jaworowskiech harcerzy.

Kolejne spotkanie- również zgodnie z tradycją- za rok, na przejściu granicznym w Korczowej.

 

Drukuj