Betlejemskie Światło Pokoju rozbłysło na Ukrainie

Corocznie tuż przed uroczystością Trzech Króli i wschodnią wigilią, lubaczowscy i jarosławscy samorządowcy i harcerze, przekazują wspólnie sąsiadom z Ukrainy Betlejemskie Światło Pokoju. Tak też było w tym roku 5. stycznia na przejściu granicznym Korczowa- Krakowiec. Powiat lubaczowski reprezentował starosta Zenon Swatek, dziekan ks. Andrzej Stopyra oraz komendantka Hufca ZHP Lubaczów- Anna Hawrylak.

Mimo pandemii udało się tradycyjnie przekazać niezwykły płomień partnerom zza wschodniej granicy, by mógł on rozświetlać ich wigilijne stoły. Światło przekazali harcerze z Hufca ZHP w Lubaczowie oraz Hufca ZHP w Jarosławiu, którzy sami odebrali je kilka dni przez Bożym Narodzeniem od słowackich skautów.

-Dziękuję Duchownym za modlitwę, wierzę, że składane sobie nawzajem życzenia się spełnią, a także cieszę się, że pomimo pandemii udało się kultywować tę tradycję – mówił podczas spotkania starosta jarosławski Stanisław Kłopot, współgospodarz wydarzenia obok starosty lubaczowskiego Zenona Swatka i przewodniczącego Rady Powiatu Jarosławskiego Mariana Fedora.

Ukraińską stronę reprezentował m.in. Pawlo Bakunec- deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, samorządowcy rejonu jaworowskiego, duchowni i skauci.

Choć w tym roku przekazanie światła miało skromniejszy niż zazwyczaj charakter, nie zabrakło życzeń na Nowy Rok i święta, płynących z obu stron oraz radości, która zawsze towarzyszy tym wyjątkowym spotkaniom na granicy.

Fot.  Starostwo Powiatowe w Jarosławiu

Tu ukraińska relacja filmowa.