Bezpłatna mammografia i cytologia dla mieszkanek powiatu

Już od 27 maja w Lubaczowie panie z terenu Powiatu Lubaczowskiego będą mogły wykonać wykonać bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne w cytomammobusie Fundacji SOS Życie.  Ruszyła rejestracja telefoniczna pod numerem 17 582 40 60.  Warto zadzwonić wcześniej, aby nie czekać w kolejce. Do akcji zaprasza Starosta Powiatu Lubaczowskiego.

Już od 20 lat kobiety z Lubaczowa i okolic badają się w cytomammobusie Fundacji SOS Życie.  Warto korzystać z profilaktyki, ponieważ rak piersi nie daje żadnych objawów we wczesnym stadium. Mammografia diagnozuje już kilkumilimetrowe guzki, które są w 100% wyleczalne, więc aby zachować zdrowie i życie, kobiety powinny korzystać z badań profilaktycznych.

Cytomammobus stanie obok Szpitala Powiatowego, a badania będą wykonywane przez doświadczony personel codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9-17 do 17 czerwca. Cytologia będzie pobierana we wtorki i środy przez kwalifikowaną położną.

Rejestracja odbywa się telefonicznie, a na badania można umówić się na konkretną godzinę. Warto zadzwonić i zarejestrować się 17 582 40 60 lub 801 08 09 10 (koszt z telefonu stacjonarnego jak za połączenie lokalne) – rejestracja czynna od g. 8:00 – 18:00.

Badania są bezpłatne dla kobiet objętych programem profilaktycznym wczesnego wykrywania raka piersi oraz programem wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Bezpłatna cytologia co 3 lata – kobiety w wieku 25-59 lat. Bezpłatna mammografia co 2 lata – kobiety w wieku 50-69 lat lub co 12 miesięcy, jeśli u krewnych wystąpił rak piersi.

Badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.