„Choinki pełne nadziei” już przekazane!

Kolędy, świąteczna atmosfera, uśmiechy i mnóstwo radości ze wspólnego ubierania choinkowych drzewek, wypełniły pierwsze spotkania w ramach świątecznej akcji Powiatu Lubaczowskiego- „Choinka pełna nadziei”. We wtorek (15.12) pierwsze choinki trafiły do placówek, sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Przekazała je Marta Tabaczek- Przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie, Zenon Swatek- Starosta Lubaczowski oraz Piotr Cioch- asystent Poseł Teresy Pamuły.

Powiat Lubaczowski zainicjował w bieżącym roku akcję „Choinka pełna nadziei”, która ma uwrażliwić na potrzeby osób niepełnosprawnych, starszych czy wykluczonych i jednocześnie- za pomocą podarowanych drzewek choinkowych- pomóc im przeżywać okres Bożego Narodzenia w rodzinnej atmosferze, pełnej radości i wzajemnej życzliwości. Patronat nad akcją objęła Grażyna Zagrobelna- Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, a drzewka przekazało Nadleśnictwo Oleszyce.

Cała choinka, przez swą żywość i zieleń, według wielu źródeł może oznaczać Chrystusa jako „drzewo życia”, a przez przyozdobienie jej świecami bądź światełkami – Chrystusa „światłość świata”. Kolorowa choinka jest przede wszystkim wyrazem naszej radości z narodzenia Pana Jezusa. Przy niej gromadzimy się na wspólną zabawę, śpiewanie kolęd czy obdarowywanie się prezentami. Ta świąteczna, pełna serdeczności i ciepła atmosfera jest tym bardziej cenna w bieżącym roku, w którym wiele osób cierpi osamotnienie, izolację czy rozdzielenie z najbliższymi z powodu pandemii koronawirusa.

Pierwsze choinki w ramach akcji trafiły 15. grudnia do Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Lubaczowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaczowie oraz Domu Pomocy Społecznej w Wielkich Oczach. Wspólne śpiewanie kolęd i ubieranie drzewek wprowadziło wszystkich w klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, które- choć będą wyglądały nieco inaczej, niż zwykle- przepełni przecież radość z narodzenia Pana Jezusa. Nie zabrakło również płynących prosto z serca świątecznych życzeń, które złożyli zarówno przedstawiciele Powiatu Lubaczowskiego, poseł T. Pamuły, jak i odwiedzani podopieczni placówek, którzy obdarowali również gości własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi i ozdobami.

Kolejne choinki w ramach akcji zostaną przekazane następnym placówkom pod koniec tygodnia.

Zachęcamy również do włączenia się w ideę- rozejrzymy się wokół, bo być może blisko nas mieszkają osoby niepełnosprawne czy samotne, dla których przyniesiona przez nas choinka czy świąteczny stroik może być źródłem radości i nadziei, okazją do rozmowy i tak potrzebnego kontaktu z drugim człowiekiem.

Patronat medialny nad akcją objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów oraz Katolickie Radio Zamość.