Krzysztof Cozac uhonorowany przez Starostę Lubaczowskiego

St. chor. sztab. SG Krzysztof Cozac,  na co dzień pełniący służbę w Placówce Straży Granicznej w Lubaczowie, 13. kwietnia br. roku wykazał się godną pochwały postawą- uratował tonącego 5-letniego chłopca. 13. czerwca odebrał z rąk Starosty Lubaczowskiego Zenona Swatka list gratulacyjny za swój czyn, wystosowany przez Samorząd Powiatu i Starostę.

13. kwietnia K. Cozac wybrał się z córkami na spacer w pobliżu zbiornika „Młyn” w Lubaczowie. Mieli karmić łabędzie. W pewnym momencie starsza córka zauważyła, że w wodzie znajduje się dziecko. Nie dawało ono oznak życia. K. Cozac natychmiast ruszył na ratunek, wyciągnął chłopca z wody i razem z przechodniem, który także zareagował na rozgrywający się dramat, przystąpił do udzielania pierwszej pomocy. Chłopiec był już mocno wyziębiony, nie można było się z nim skontaktować. Wkrótce na miejscu pojawiły się służby ratunkowe, które przejęły akcję.  Na szczęście w porę udało się zapobiec tragedii.

Wręczony przez Starostę list jest formą podziękowania za wzorową postawę oraz dowodem uznania za profesjonalizm, a także spawane i konsekwentne działanie, które pozwoliły na uratowaniem ludzkiego życia.  Lubaczowianin otrzymał także pakiet albumowych wydawnictw powiatu.

Opracowanie: Iwona Buczko
Fot: Przemysław Furgała