Ku pamięci pomordowanych mieszkańców Załuża

Samorząd Gminy Lubaczów oraz Parafia w Załużu w dniu 21.06.2020 r.  upamiętnili tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w przysiółku Czarne przed 79 laty. W uroczystości uczestniczyła m.in. Marta Tabaczek- przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie oraz Zenon swatek, starosta lubaczowski, a także poseł Teresa Pamuła.

W 1941 roku żołnierze niemieckiego Wehrmachtu w odwecie za strzały padające z pól, odpowiedzieli masakrą przysiółka Czarne. Spalili zabudowania i zamordowali 30 osób- mieszkańców Załuża –Czarne, Podłęża i Dachnowa. Śmierć poniosły wówczas całe rodziny: Czarnych, Czabanyków, Monczynyów, Broziów, Pryczków i innych. Najmłodsza ofiara miała 4 lata.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w przysiółku Czarne przy krzyżu- pomniku. Po modlitwę za pomordowanych poprowadził, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uczestnicy uroczystości udali się także na cmentarz parafialny w Załużu, gdzie odmówiono modlitwę za pomordowanych przy zbiorowej mogile.

O godz.11 w kościele parafialnym w Załużu  została odprawiona Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem o. Jana Szpyta.

-Ci bohaterowie wołają do nas – odebrano nam człowieczeństwo, odebrano nam młode życie. Dzisiejszy czas woła, by dla młodego pokolenia pamięć o męczennikach Załuża była drogowskazem jak cenne jest życie ludzkie i trzeba je szanować ,bo można je łatwo stracić– mówił o wydarzeniach sprzed 79 lat o.Jan Szpyt.

Delegacje przybyłe na uroczystości złożyły również kwiaty  przy tablicy pamiątkowej, znajdującej się w przedsionku kościoła.

Asystę podczas wydarzenia zapewniła Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. J. Kustronia w Lubaczowie.

Fot. UG Lubaczów

IB