Lubaczowski Zespół Szkół upamiętnił Wybory Czerwcowe ’89

W 30.rocznicę Wyborów Czerwcowych, 4.czerwca społeczność szkolna Zespołu Szkół w Lubaczowie uczciła pierwsze częściowo wolne wybory do polskiego parlamentu. Na znak uznania i pamięci o tym historycznym, przełomowym dla procesów historycznych w Polsce wydarzeniu, młodzież wypuściła w  niebo biało-czerwone balony.

Wybory z 4. czerwca 1989 roku były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła, podczas obrad Okrągłego Stołu. W głosowaniu wzięło udział 62 proc. uprawnionych Polaków. W rezultacie kandydaci Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” w wyborach do Senatu otrzymali 92 mandaty, a strona koalicyjna ani jednego. Z kolei w wyborach do Sejmu Solidarność zdobyła 160 miejsc, ze 161 możliwych do zdobycia. Wybory zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności, którego rozmiary zaskoczyły nie tylko komunistów, ale i samą opozycję.

Przedstawiciele samorządu uczniowskiego Zespołu Szkół przypomnieli, jak doszło do tych pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii Polski po II wojnie światowej, jak przebiegły i jak wpłynęły na losy kraju i Polaków. Głos zabrał także dyrektor placówki, Andrzej Nepelski, który oprócz przywołania historycznych faktów namawiał również młodzież do korzystania  z ogromnej władzy, którą każdy posiada w swoich rękach- głosu wyborczego.

Na koniec uroczystości wypuszczono w niebo biało-czerwone balony, symbolizujące odzyskaną 4.czerwca 1989 roku wolność.

Fot.: Iwona Buczko

Drukuj