Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Marzec w Zespole Szkół w Lubaczowie

W marcu uczniowie  Zespołu Szkół w Lubaczowie z okazji Światowego Dnia Poezji  gościli w swojej bibliotece poetkę Urszulę Kopeć- Zaborniak, a także odwiedzili Parlament Europejski w Strasburgu.  Zapraszamy na ich relacje!

EUROSCOLA 2018

W ramach nagrody za wygrany konkurs Euroscola 2018, w dniach 15- 18.03.2018 15-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły, pod opieką pani Doroty Wałczyk i pani Magdaleny Dworak udała się na autokarową wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Zmierzając do głównego celu naszej podróży zwiedzaliśmy wiele zabytkowych, historycznych miast.

Już pierwszy dzień obfitował w niezwykłe wrażenia. Odwiedziliśmy Drezno, podziwialiśmy liczne zabytki  podążając śladami króla Augusta II Mocnego a następnie udaliśmy się w dalszą podróż.

Drugiego dnia, wszyscy elegancko ubrani, od samego rana czekaliśmy z niecierpliwością na udział w obradach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie przez jeden dzień mogliśmy się poczuć jak eurodeputowani. Nawiązaliśmy znajomości z rówieśnikami ze wszystkich zakątków UE, udoskonaliliśmy

swój angielski, głosowaliśmy nad ustawami, a przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. Na zakończenie dnia udaliśmy się na wieczorny spacer uliczkami tego malowniczego francuskiego miasta.

Następnego ranka udaliśmy się w drogę powrotną i w godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy Pragę.

Lekko zmęczeni, ale niezwykle zadowoleni i pełni nowych wrażeń, po długiej podróży wróciliśmy do Lubaczowa. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. Nieczęsto ma się przecież okazję być w trzech państwach w ciągu kilku dni.

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z URSZULĄ KOPEĆ-ZABORNIAK

15 marca 2018 r. z okazji Światowego Dnia Poezji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z Urszulą Kopeć-Zaborniak. Pani Urszula to niezwykle aktywna osoba, z zawodu bibliotekarka, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie, z zamiłowania poetka i podróżniczka.

Wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach poetyckich i prozatorskich. Laureatka m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Haliny Poświatowskiej w kategorii „po debiucie” w 2017 roku oraz zdobywczyni III miejsca w Turnieju Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu.

Pierwsza stypendystka Konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarzy z małych miejscowości. To właśnie dzięki tej nagrodzie wydała swój debiutancki tomik „Data ważności”, który jest odbiciem jej fascynacji podróżami. Znajdziemy tu wiersze dedykowane najbliższym: mężowi, rodzicom, rodzeństwu i dziadkom.

Podczas spotkania poetka czytała swoje wiersze i opowiadała w jakich okolicznościach powstawały, skąd czerpie inspiracje do tworzenia, jakie przeżycia i wydarzenia dnia codziennego ujmują ją do tego stopnia, że pragnie wyrazić je w swoich wierszach. Pani Urszula to wnikliwa obserwatorka życia, codzienności, czemu daje wyraz w swoich wierszach, jak sama mówi, bardzo realistycznych.
Z zapartym tchem słuchaliśmy też o zakulisowych ciekawostkach konkursów literackich oraz o „literackim dojrzewaniu” poetki, kształtowaniu warsztatu literackiego i niepowtarzalnego stylu.
To było bardzo inspirujące spotkanie i zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci. Może dzięki niemu częściej sięgniemy po poezję…

Źródło: ZS Lubaczów

Drukuj