„Na tropie zwierza”

Grupa Nieformalna Teraz My i Patron Lubaczowskie Centrum Inicjatyw Społecznych „Nasza Przyszłość” oraz Hufiec ZHP Lubaczów zrealizował wydarzenie w ramach projektu Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych 2020 pod hasłem „Na tropie zwierza”. Celem przedsięwzięcia było między innymi budowanie własnej, odrębnej tożsamości, tworzenie warunków do pełnej akceptacji siebie w relacjach z rówieśnikami, rozwijanie zainteresowań, aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Z doświadczenia wiadomo, że dzieci spędzają czas głównie z komórką w ręku czy przed komputerem. Wyjściem z sytuacji, gdzie dziecko zamyka się „w czterech ścianach”, nie mając kontaktu
z rówieśnikami, nie przebywając na świeżym powietrzu jest realizacja różnego typu zajęć w terenie.

Pierwszym etapem projektu były warsztaty, które odbyły się w leśniczówce w Starym Siole, należącej do Nadleśnictwa Oleszyce. Warsztaty odbyły się w czterech turach (14.08, 17.09, 25.09, 25.09.), 115 osób. W warsztatach brali udział dzieci z gromad i drużyn powiatu lubaczowskiego, zorganizowano również wyjazd dla 47 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku z Lubaczowa (DPS). Uczestnicy wysłuchali prelekcji prowadzonej przez nadleśniczego o zwyczaju i życiu zwierząt, dzieci poznały z bliska dzikie spreparowane zwierzęta, poznali funkcjonowanie szkółki i zobaczyli jak „produkuję” się sadzonki drzew. Następnie wszyscy udali się do Lasu Katyńskiego, gdzie uczcili pamięć leśników pomordowanych „trybem katyńskim” w czasie II Wojny Światowej. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty wycinania tropów zwierząt z ziemniaków, które zostały wykorzystane podczas kolejnego etapu projektu – gry terenowej „Na tropie zwierza” podczas finału projektu. Spotkania kończyły się ogniskiem, wspólnym pieczeniem kiełbasek i jabłuszek oraz zabawami na świeżym powietrzu.

26.09.2020r. w ramach wydarzenia zuchy i harcerze byli udział w Maratonie Fitness organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaczowie, gdzie były przygotowane dla nas gry i zabawy.

Następnym etapem projektu był happening na terenie miasta Lubaczowa, który odbył się 27.09. Uczestnicy, podzieleni na grupy, wzięli udział w grze terenowej. Każda z nich otrzymała mapę ze wskazówkami, gdzie mogą być ukryte tropy.

Uczestnicy musieli porozchodzić się w grupach różnymi trasami i dotrzeć do punktów, na których były do zdobycia fragmenty historii. Pierwszy punkt, różowy “Dzieciństwo dzika Zbyszka”. Zadaniem była “walka” o bycie dowódcą grupy kijkami zakończonymi materiałem z kredą
i zaśpiewanie mało znanej piosenki.  Drugi punkt “Dzikie zabawy”, gdzie trzeba było połączyć tropy ze zwierzętami które je zostawiają. Na punkcie trzecim “Na własną racicę” należało pokazać zabawę, której nie znają osoby stojące na punkcie i trafić żołędziem do celu. Kolejny punkt “Leśne przedstawienie”, zadaniem było kierować się za głosem rogu i odszukać w parku „zwierzę”. Na koniec każda z grup miała odegrać historię Dzika Zbyszka, której fragmenty zdobyli na punktach.

Zwieńczeniem projektu był poczęstunek i zabawy integracyjne.

Grupa Nieformalna Teraz My

Anna Hawrylak

Kinga Kornaga

Elżbieta Kudyba

       

 

Drukuj