Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej i niemieckiej okupacji oraz stawali w obronie ludności polskiej przez zbrodniczą działalnością ukraińskich nacjonalistów z OUN- UPA. Ich pamięć zostanie uczczona także w Powiecie Lubaczowskim.

Już w niedzielę 28. lutego na terenie miasta Lubaczowa po mszach świętych będą zbierane fundusze na cele Fundacji Niezłomni, która zajmuje się godnym upamiętnianiem bohaterów oraz  krzewieniem niezłomnych, patriotycznych postaw, których wzorem byli Polscy Żołnierze, walczący z komunistycznym najeźdźcą. Na naszym terenie byli to m.in. ks. Wiktor Haas Panecki ps. Pewny, Zdzisław Zathey ps. Gładzicki czy Karol Kostecki ps. Kostek.

W poniedziałek 1. marca o godz. 12:00 przy Pomniku Niepodległości w Lubaczowie zostaną złożone kwiaty, a na mogiłach  żołnierzy AK na cmentarzu komunalnym w Lubaczowie zapalone znicze. Wieczorem, o godz.18:00 w Konkatedrze zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.

Organizatorami uroczystości są: Anna Schmidt- Poseł na sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Teresa Pamuła- Poseł na Sejm RP, Mieczysław Golba- Senator RP, ks. Andrzej Stopyra- Dziekan Dekanatu Lubaczów, Zenon Swatek- Starosta Lubaczowski, Krzysztof Szpyt- Burmistrz Miasta Lubaczowa oraz Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów.