Nowe oblicze MDK w Lubaczowie

W piątek (21.02) otwarto rozbudowany Miejski Dom Kultury w Lubaczowie. Dzięki wartej prawie 6 mln zł modernizacji, budynek nie tylko zmienił się wizualnie, ale i znacznie powiększył- placówka na swoją działalność artystyczną zyskała 8 nowych pomieszczeń. W oficjalnym otwarciu MDK uczestniczyła m.in. Minister Anna Schmidt- Rodziewicz, która swoimi staraniami umożliwiła realizację inwestycji.

Miejski Dom Kultury- wówczas jako Powiatowy Dom Kultury- został oddany do użytku w 1961 roku. Był to przełomowy moment w rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego w powiecie lubaczowskim. Placówka dysponowała wówczas salą widowiskową na 335 miejsc, dwoma garderobami, pracownią plastyczno-techniczną, szatnią i świetlicą. Piętro zajmowała Miejska Biblioteka Publiczna. W 1975 roku biblioteka przeniosła się do swojej siedziby, a w PDK- po remoncie- poprawiły się znacznie warunki lokalowe. Drugą modernizację budynek przeszedł pod koniec 2002 roku, a kolejną na przełomie lat 2006/2007, kiedy to odnowiono salę widowiskowo- kinową i jej zaplecze.

Największe zmiany zaszły jednak podczas prac, które rozpoczęły się w 2018 roku. Miasto uzyskało na inwestycję dofinansowanie rzędu 3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz 200 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tym funduszom przebudowano parter, I piętro i podziemie ( w sumie 906 m kw), a w wyniku rozbudowy MDK zyskał kolejne 970 m kw. Teraz w posiadaniu jednostki są dodatkowo m.in. sala dziedzictwa wielokulturowego miasta i Mała Scena oraz garderoby z toaletami. Na parterze mieści się kawiarnia z zapleczem sceny widowiskowej oraz szatnia, a na I piętrze sala plastyczna, sala zajęć i sala taneczna. Na II piętrze znajdują się dwie sale konferencyjne. Budynek jest przyjazny osobom niepełnosprawnym. Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury udało się zmodernizować także salę widowiskową- zamontowano podłogę monolityczną, zadbano o odpowiednią akustykę, pojawił się nowy ekran, stanowisko dla akustyka i operatora oświetlenia scenicznego. Sala zyskała także elementy oświetlenia scenicznego i nowe fotele, z opcją montażu podkładek dla najmłodszych widzów*.

Jak sprawuje się wyposażenie sali podczas seansów kinowych widzowie będą mogli się przekonać już od 6. marca- wtedy oficjalnie ma ruszyć kino.

Na uroczyste otwarcie MDK przyjechała Anna Schmidt- Rodziewicz, Sekretarz Stan w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Poseł na Sejm. To dzięki jej staraniom w Ministerstwie Finansów i przesunięciu środków, wniosek o dofinansowanie modernizacji MDK w Lubaczowie, który pierwotnie znalazł się na liście rezerwowej w ramach środków z RPO województwa podkarpackiego, finalnie otrzymał dofinansowanie.

W otwarciu uczestniczył także m.in. Robert Godek- Dyrektor Departamentu Ochrony Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, Zenon Swatek- Starosta Lubaczowski, Krzysztof Szpyt- Burmistrz Miasta Lubaczowa, ks. Andrzej Stopyra- Dziekan Lubaczowski, samorządowcy z terenu powiatu, radni, emerytowani i obecni pracownicy MDK, a także projektanci, wykonawcy i nadzorujący rozbudowę MDK.

Spotkanie uświetniły występy wychowanków MDK, a także wystawa przedstawiająca sylwetki najwybitniejszych artystów, którzy wyszli spod jego skrzydeł.

 

 

* na podstawie publikacji “Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas- Bandrowskiego w Lubaczowie 1961-2020”, wydanej przez Biuro Promocji i Informacji UM w Lubaczowie, 2020.

Drukuj