Odkrywamy nieistniejące już wsie Roztocza Wschodniego

Już wkrótce do kolekcji dokumentalnych filmów historycznych, realizowanych przez Powiat Lubaczowski wspólnie ze Stowarzyszeniem Geoturystycznym „Roztocze Wschodnie”, dołączy kolejna produkcja pt. „Nieistniejące wsie Roztocza Wschodniego”.

Druga wojna światowa i lata zaraz po niej bezpowrotnie zmieniły dawny wielokulturowy charakter regionu, zniknęli dawni mieszkańcy, a wraz z nimi również wsie, między innymi trzy miejscowości położone pomiędzy Płazowem a Rudą Różaniecką: Grochy, Kuryje i Żuki.

Te i inne nieistniejące wioski na Roztoczu Wschodnim owiane są tajemnicą, a planowany film ma być próbą jej odkrycia- to co dzisiaj jest bujną zielenią i lasem, kiedyś było domem i miejscem pracy dla wielu ówczesnych mieszkańców. Tętniło tam życie, istniało kilkadziesiąt  domostw i gospodarstw, gdzie funkcjonowały tartaki, młyny, huty, a także smolarnie.

Film ma pokazać unikalne dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i historyczne Roztocza Wschodniego, a tym samym zachęcić potencjalnych turystów i gości z innych regionów Polski do głębszej eksploracji terenu. Z drugiej strony ma wskazać na ogromny potencjał, który w bardzo małym stopniu wykorzystywany jest przez lokalne społeczności do rozwoju społeczno-gospodarczego, w szczególności rozwoju geoturystyki kulturowej oraz turystyki poznawanej.

Produkcja jest realizowana w ramach zadania publicznego “Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej”.

Premiera zaplanowana jest na drugą połowę grudnia br.