Pamięci mieszkańców gminy Lubaczów wywiezionych na Sybir

W niedzielę  28. czerwca w Baszni Dolnej odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą mieszkańcom gminy Lubaczów wywiezionym na Sybir, zmarłym na nieludzkiej ziemi i ocalałym. Hołd złożył im także starosta lubaczowski Zenon Swatek.

W uroczystości uczestniczyli także m.in.  Anna Schmidt-Rodziewicz – Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP, Teresa Pamuła- Poseł na Sejm oraz Barbara Janczura- Członek Zarządu Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie,  a także ocaleni zesłańcy.

Jak informuje na swojej stronie internetowej gmina Lubaczów, ksiądz Andrzej Stopyra- Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego oraz dr Leszek Bruśniak Proboszcz Parafii Pw. Świętego Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej odprawili mszę świętą w intencji mieszkańców gminy Lubaczów wywiezionych przez sowietów na Sybir w 1940 roku, zmarłych na nieludzkiej ziemi i ocalonych. W 80 rocznicę deportacji Polaków w głąb Rosji, uczestnicy uroczystości wspominali Sybiraków, którzy doświadczyli tragicznego losu zesłania, ponieśli śmierć w nieludzkich warunkach, a także tych, którzy powrócili do ojczyzny, dając świadectwo cierpienia i ofiary.

Po zakończonej Eucharystii odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy.  Aktu odsłonięcia tablicy dokonali: Teresa Mielnik i Tadeusz Wałczyk- zesłańcy Sybiru, Księdz dr Leszek Bruśniak- Proboszcz Parafii Pw. Świętego Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej, Anna Schmidt-Rodziewicz – Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP,  Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów. Marmurowa tablica, którą na zamówienie wykonał dr Stanisław Marek Dryniak z ASP w Krakowie, jest symbolem szacunku wobec historii oraz świadectwem przekazywania pamięci o niej.

Źródło: www.gminalubaczow.pl

Foto: www.gminalubaczow.pl