Podsumowanie kadencji Samorządu Powiatu Lubaczowskiego 2018-2024

Szanowni Państwo,

Zbliżamy się do końca kadencji 2018 – 2024. Jest to czas podsumowań i refleksji. Czuję się w obowiązku, aby w imieniu swoim oraz radnych Rady Powiatu w Lubaczowie przedstawić Państwu podsumowanie tych ponad 5 lat działań na rzecz Powiatu Lubaczowskiego.

W 2018 roku, kiedy rozpoczęliśmy pracę dla naszej małej Ojczyzny i obchodziliśmy wspólnie wyjątkowe wydarzenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nikt nie spodziewał się nawet, że przyjdzie sprawować nam urząd w tak wyjątkowo trudnym i bezprecedensowym czasie, który przejdzie do historii.

W 2020 r. wybuchła pandemia covid-19. Był to wstrząs dla całego świata. Pandemia sparaliżowała życie nas wszystkich i wprowadziła głębokie zmiany w każdą jego sferę. Kiedy wydawało się, że sobie z nią w jakiś sposób poradziliśmy, w lutym w 2022 r. rozpoczął się kolejny, ogromny kryzys – wojna na Ukrainie. Nasi wschodni sąsiedzi masowo przekraczali granicę ukraińsko-polską, uciekając przed rosyjską agresją. Nie mieliśmy wyjścia, musieliśmy stanąć na wysokości zadania i sprostać skutkom tych wydarzeń. Przez przejście w Budomierzu przeszło około 106 tys. uchodźców z Ukrainy. To dwukrotność liczby mieszkańców naszego powiatu! Żadna poprzednia władza, nie musiała mierzyć się z takimi kryzysami. Jednak chęć niesienia pomocy i wspierania się wzajemnie pokazała, że powiat lubaczowski zamieszkują wyjątkowi ludzie, a pomoc Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych jest absolutnie nieoceniona.

Mimo tych trudnych wydarzeń, które wywołały kryzys społeczno-gospodarczy, pełni zapału, energii i chęci rozwoju naszego regionu, zrealizowaliśmy wiele inwestycji, obok których nie można przejść obojętnie. W 2018 roku, kiedy objęliśmy urząd, budżet powiatu lubaczowskiego wynosił 89 459 064 zł, w tym kwota na wydatki inwestycyjne wynosiła 10 803 907 zł. Teraz, kiedy kończymy kadencję, w 2024 r. budżet powiatu lubaczowskiego wynosi 151 246 321 zł, a kwota wydatków inwestycyjnych wynosi 51 305 151 zł. Jak Państwo widzicie kryzys pandemii i wojna na Ukrainie nas nie zatrzymały!

Nie byłoby takiego sukcesu, gdyby nie wsparcie dla naszego powiatu ze środków rządowych – z Polskiego Ładu ponad 53 mln zł, z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 5,5 mln zł, z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg/Funduszu Dróg Samorządowych ponad 34,5 mln zł. Sukcesywna realizacja inwestycji przebiegała również dzięki współpracy z parlamentarzystami, a także z samorządem Województwa Podkarpackiego, radnymi powiatowymi, instytucjami samorządowymi, wójtami, burmistrzami, sołtysami i mieszkańcami powiatu.

Niespotykane w dotychczasowej historii powiatu finansowe środki zewnętrzne, determinowały do podejmowania szeregu ważnych decyzji, związanych z rozwojem powiatu i realizacją wielu inwestycji. I chociaż nie sposób opowiedzieć o wszystkich przedsięwzięciach, to przemierzając drogi i tereny powiatu lubaczowskiego nie można nie zauważyć ogromnych, pozytywnych zmian. Począwszy od dróg, poprzez remonty mostów, termomodernizacji obiektów, infrastrukturę, szkolnictwo, a także kulturę. I należy podkreślić, że w obecnej kadencji nie został zaciągnięty żaden kredyt, a zobowiązania zaciągnięte przed 2018 rokiem były sukcesywnie spłacane. W 2018 roku zadłużenie stanowiło 27%, w tej chwili, dzięki gospodarnemu zarządzaniu stanowi ono 11% budżetu powiatu.

Z całego serca dziękuję za te lata ciężkiej pracy i współdziałanie wszystkim Państwu. Z pewnością jest jeszcze dużo do zrobienia, jednak obiecujemy, że nie ustaniemy w staraniach na rzecz rozwoju naszego powiatu. Poniżej możecie Państwo zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi inwestycji i działań realizowanych podczas kadencji 2018 – 2024. Wyrażam nadzieję, że wspólnie, ciężko pracując, uda nam się jeszcze wiele osiągnąć.

Z wyrazami szacunku,

Zenon Swatek