Powiat Lubaczowski na Minett Biosphere Youth Forum 2023

Dwoje młodych mieszkańców powiatu- jako jedyni z całej Polski- w dniach 12-16 lipca przebywało w Luxemburgu na „Minett Biosphere Youth Forum 2023″- młodzieżowym, międzynarodowym forum, organizowanym przez Minett UNESCO Biosfera,  które w tym roku odbywało się pod hasłem „Natura wzywa do zmian”.

Była to druga edycja tego wydarzenia, podczas którego uczestnicy z krajów takich jak m.in. Szwecja, Niemcy czy Francja, pracowali nad konkretnymi rozwiązaniami problemów środowiskowych w biosferze Minett UNESCO, m.in. poprzez warsztaty terenowe, wykłady czy warsztaty twórcze.

Biosfera Minett UNESCO znajduje się na południu Luksemburga, dawnego miejsca intensywnej działalności przemysłowej. Kopalnie i ich ukształtowane przez człowieka tarasowe krajobrazy są wyróżniającą się cechą biosfery.

Dziś pokazują, że wpływ człowieka na przyrodę może być również pozytywny. Kiedy kopalnie zostały zamknięte, zaczął się tam rozwijać szczególny gatunek flory i fauny, w tym storczyki, motyle, nietoperze, płazy, jaszczurki, gady i ptaki. Środowisko to jest otoczone działalnością człowieka, którą należy uczynić bardziej zrównoważoną w celu zachowania tych naturalnych obszarów.

Gośćmi specjalnymi wieczoru powitalnego byli: Simone Beck- przewodnicząca Komisji UNESCO Luksemburg oraz M. Philippe Pypaert- specjalista programowy Wydziału Nauk Ekologicznych i Nauk o Ziemi UNESCO.

W programie forum znalazł się m.in. spacer eksploracyjny zatytułowany „Życie na skraju rezerwatu przyrody: jak zachowania antropogeniczne mogą zaszkodzić obszarom chronionym” czy całodzienne warsztaty z kolektywem artystów „La Bonneterie”  pt. „Stwórzmy znaki- Jak zachęcić do pozytywnych zachowań w rezerwacie przyrody?” Uczestnicy mogli zapoznać się z regulacjami i przepisami dotyczącymi ochrony przyrody, obowiązującymi w krajach kolegów oraz wymienić się doświadczeniami i pomysłami, jak je ulepszyć.

Wyjazd reprezentantów Powiatu Lubaczowskiego był możliwy dzięki wsparciu naszego partnerskiego Powiatu Saarpfalz w Niemczech, który zadbał o miejsca dla Polaków oraz bilety na przelot, za co serdecznie dziękujemy! Natomiast pobyt w Luksemburgu umożliwiły środki programu Erasmus+.