Powiat Lubaczowski przystąpił do realizacji programu „Opieka wytchnieniowa”

Powiat Lubaczowski przystąpił do realizacji  Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024. Umowę na realizację programu w dniu 6. lutego w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie  podpisali: Wojewoda Podkarpacki Teresa Krystyna Kubas-Hul  oraz Starosta Lubaczowski Zenon Swatek. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 341 496 zł i zostanie w 100% sfinansowany  z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Program w Powiecie Lubaczowskim realizowany będzie w formie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, w ilości 160 godzin do 31 grudnia 2024r. Wsparciem objęci będą członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad 16 dziećmi z orzeczeniem  o niepełnosprawności oraz 34 osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenie traktowane na równi  z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności), którzy potrzebują usług opieki wytchnieniowej.

Program zapewnia wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez czasowe odciążenie rodziców bądź opiekunów od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobami z niepełnosprawnością, poprawę jakości ich życia, regenerację psychiczną i fizyczną, zapewnienie czasu na odpoczynek  i możliwości poświęcenia większej ilości czasu pozostałym członkom rodziny.

Realizatorem Programu jest Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie.

Fot: Jerzy Żygadło/PUW