Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Lubaczów [FILM]

Czwartek 23. maja 2019 roku z pewnością zapisze się wielkimi literami na kartach historii powiatu lubaczowskiego. To właśnie tego dnia Lubaczów gościł Prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta-Adamem Kwiatkowskim.

Swoją wizytę Prezydent rozpoczął od modlitwy przez wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej w lubaczowskim Sanktuarium i spotkania z samorządowcami z Podkarpacia i powiatu lubaczowskiego w Urzędzie Miejskim w Lubaczowie.  Tu od starosty Z. Swatka otrzymał w prezencie kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej, autorstwa lubaczowskiego artysty Jerzego Pluchy. Złożył też wpis do księgi pamiątkowej powiatu lubaczowskiegoNastępnie Prezydenta na lubaczowskim rynku oficjalnie powitał starosta lubaczowski.

Swoje wystąpienie Prezydent A. Duda rozpoczął od nakreślenia najważniejszych dat w historii Lubaczowa. Zaznaczył przy tym, że miasto- jako siedziba Archidiecezji Lwowskiej, miasto z kopią obrazu Matki Boskiej Łaskawej ze Lwowskiej katedry, miasto goszczące Papieża Jana Pawła II- jest miejscem szczególnym.

Dziękował również mieszkańcom lubaczowskiej ziemi za to, że kultywują pamięć o pomordowanych w czasie wojen, szczególnie tej ostatniej, ale i rozumieją dzisiaj, co to znaczy pojednanie:

-Nieustanne dążenie do wolnej, suwerennej, niepodległej Polski. Nieustanne trwanie przy Rzeczypospolitej, nieustanna walka o wolność. To może dlatego także w tej okolicy, ten szaleńczo pojęty nacjonalizm ukraiński doprowadził do śmierci, do dramatycznej rzezi obywateli powiatu lubaczowskiego i miasta. Dziękuję za to, że pamiętacie o tym, dziękuje z tablicę upamiętniając tych, którzy zostali brutalni zamordowani (…) Dziękuje, że rozumiecie dzisiaj, co to znaczy pojednanie. W ten sposób właśnie się buduje więzi międzyludzkie, które mogą budować Unię Europejską i są tak ważne dla europejskiej wspólnoty. Wierzę także, że Ukraina jako wolne i niepodległe państwo zostanie przyjęta do Unii Europejskiej. Cieszę się, że budujecie tą dobrą relację, pamiętając o tym co straszne, po to aby to co co straszne nigdy nie wróciło, by nacjonalizm w tej chorej morderczej, okrutnej ludobójczej formie nigdy się nie odrodził – mówił Prezydent.

Cytując słowa Papieża Jana Pawła II „Nieście tam, do tej Europy, waszą wiarę i waszą tradycję, bo ona jest Europie jest bardzo potrzebna. Polska potrzebuje Unii Europejskiej, ale i Unia potrzebuje Polski i Polaków”, Prezydent A. Duda zachęcał także mieszkańców powiatu do licznego udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego:

Chciałbym, żeby jak najwięcej moich rodaków do tych wyborów poszło, po to żeby pokazać Unii Europejskiej, że jesteśmy demokratycznym narodem który sprawy Unii traktuje poważnie i bierze je w swoje ręce. I w związku z tym wystawia do Parlamentu Europejskiego jak najbardziej reprezentatywną grupę obywateli, którzy będą współdecydowali wraz z przedstawicielami innych państw o naszych wspólnych europejskich sprawach właśnie w duchu naszej tradycji i tego, o czym mówił nam Ojciec Święty–  zaznaczał.

Podkreślał także, że ma nadzieję,że do kraju wrócą młodzi ludzie, którzy wyjechali z powodu braku pracy i perspektyw:

Marzę o tym i czynie wszystko, żeby młodzi ludzie którzy wyjechali z powodu braku pracy, w poczuciu beznadziejności, w poczuciu braku perspektyw mogli wrócić do Polski, do swoich miast, na swoją ziemię, do swojej ojczyzny i rodziców (…) Ale marzę także o jednym, i jest to z kolei moje osobiste wielkie pragnienie, powiedziałbym, że nawet ambicja. Pewnie już to słyszeliście, lecz powtórzę z całą odpowiedzialnością osobistą jeszcze raz tutaj, w tym miejscu, które do niedawna było nazywane jednym z najbiedniejszych i najskromniejszych w Polsce. Moją wielką ambicją jest, by zwykła polska rodzina, gdy będę kończył swoją prezydencką służbę, powiedziała mi: „Proszę Pana, żyje nam się lepiej niż wtedy, kiedy pan zaczynał. Żyjemy na wyższym poziomie, łatwiej, godniej”.

Prezydent przypomniał także o m.in. świadczeniach kierowanych do polskich rodzin, czy planowanemu połączeniu Via Carpathia. Po swoim wystąpieniu przez kilkadziesiąt minut rozmawiał z mieszkańcami i pozował do zdjęć.

Opracowanie: Iwona Buczko
Zdjęcia: Przemysław Furgała