Rok 2021 rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego

W piątek 27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 roku. Będzie to rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego- przypada w nim  40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin duchownego. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku dla Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego” – głosi uchwała Sejmu

Podczas trzeciego dnia 21. posiedzenia Izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

W uchwale zwrócono uwagę, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. W tekście przypomniano, że kard. Wyszyński podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą własnością. „Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej” – napisano w dokumencie.

W bieżącym roku Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej wspólnie z Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz przygotowań do beatyfikacji i nadchodzącej 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, zrealizowało dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego, pt. „Bez niego nie byłoby papieża. Śladami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II po Ziemi Lubaczowskiej”. Upamiętnia on 6 wizyt w archidiecezji w Lubaczowie kard. Stefana Wyszyńskiego, jako prymasa Polski, oraz św. Jana Pawła II– Karola Wojtyły, jako biskupa, arcybiskupa, metropolitę krakowskiego, kardynała i papieża, do których doszło w latach 1958-1991. Więcej o projekcie tutaj.

Również Samorząd Powiatu Lubaczowskiego w tym roku upamiętnił postać bł. kardynała S.Wyszyńskiego, który kilkakrotnie przebywał w Lubaczowie, a w dniach 22-23. października 1966 roku- wraz z abpem Karolem Wojtyłą- przewodniczył obchodom Millenium Chrztu Polski w naszym mieście. Z tej okazji został przygotowany okolicznościowy grawerton, na którym zamieszczono historyczne zdjęcie z lubaczowskiego Sanktuarium wraz z fragmentem orędzia, wygłoszonego do uczestników uroczystości.