Samorządowcy przed obliczem MB Łaskawej

Już 12 raz samorządowcy z Podkarpacia i Lubelszczyzny zebrali się w Lubaczowie, aby Matce Boskiej Łaskawej powierzyć „ Małe Ojczyzny”. Pielgrzymki samorządowców odbywają się regularnie 7 maja w dzień, który papież Benedykt XVI ustanowił jako Odpust ku czci Matki Boskiej Łaskawej.

Lubaczowskie Sanktuarium to szczególne miejsce pielgrzymek, gdzie wierni modlą się przez wizerunkiem Pani Łaskawej ze Lwowa, przed którym król Jan Kazimierz składał swoje pamiętne śluby 1 kwietnia 1656 roku. Obraz był rekoronowany  przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1983 roku na Jasnej Górze i od tego czasu w sposób szczególny odbiera cześć w Lubaczowie.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Nabożeństwem Majowym w lubaczowskiej Konkatedrze. Po nim mszy św. koncelebrowanej w intencji samorządowców przewodniczył Ordynariusz Diecezji Zamojski-Lubaczowskiej J.E. Ksiądz Biskup Marian Rojek. Po homilii marszałek Władysław Ortyl w imieniu wszystkich zebranych odczytał Akt Zawierzenia, w którym powierzył lokalne wspólnoty opiece Matki Boskiej Łaskawej

Podczas mszy św.  Ks. Biskup M.Rojek poświęcił obraz z wizerunkiem św. Wojciecha, ofiarowany parafii konkatedralnej przez Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Poświęcone zostało także odnowione wnętrze kościoła oraz wyremontowane obiekty i urządzenia, a także figura Matki Boskiej Łaskawej na bramie sanktuaryjnej. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów na grobie ks. Kard. Władysława Rubina.

Nabożeństwo uświetnił swoim występem kwintet muzyczny Filharmonii Podkarpackiej, a partie solowe wykonała sopranistka Katarzyna Liszcz – Starzec.

Podczas pielgrzymki Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował Marszałek Władysław Ortyl. W wydarzeniu uczestniczył także m.in. Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Poseł na sejm RP Anna Schmidt, Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Artur Michalski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie  Adam Skiba wraz z zastępcą Bogusławem Kida,  Dyrektor Biura Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych Marek Ćwiąkała, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce Andrzej Gryniewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Narol Grzegorz Dominik, Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis, Wójt Gminy Stary Dzików Tomasz Jabłoński, Wójt Gminy Wielkie Oczy Albert Hawrylak, przedstawiciele Rady Powiatu w Lubaczowie oraz Rad miejskich i gminnych,  leśnicy z Podkarpacia i Lubelszczyzny, a także reprezentanci służb mundurowych.

Na uroczystość przybyli także przedstawiciele Województwa Lubelskiego, wśród nich m.in. Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski oraz Wójt Gminy Bełżec Andrzej Adamek.

Swoją obecnością  nabożeństwo uświetniły poczty sztandarowe: Województwa Podkarpackiego, Powiatu Lubaczowskiego, Miasta Lubaczów oraz Gminy Lubaczów.