X Dekanalno-Powiatowy Dzień Chorego w Lubaczowie

Zgodnie z już 10-letnią tradycją, 12.lutego z okazji obchodów Światowego Dnia Chorego, spotkały się w Lubaczowie osoby chore i potrzebujące wsparcia, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i organizacji zajmujących się pomocą chorym oraz zaproszeni goście.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest 11. lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Święto ustanowił papież Jan Paweł II w dniu 13. maja 1992 roku,  w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na swoje życie. Dzień Chorego stwarza wyjątkową okazję do zwrócenia uwagi  na potrzeby i problemy chorych, którzy czy to fizycznie czy duchowo nie mogą korzystać w pełni z życia i potrzebują wsparcia. To też dzień poświęcony opiekunom potrzebujących.

Lubaczowskie obchody rozpoczęły się jak co roku Mszą św. w Konkatedrze, której przewodniczył ks. bp. Mariusz Leszczyński. Podczas nabożeństwa księża udzielili także Sakramentu Namaszczenia Chorych. Dalsza część spotkania została zorganizowana w sali teatralnej pod Konkatedrą, gdzie wręczono specjalne pamiątki z racji 10-lecia obchodów Dnia Chorego w Lubaczowie, wykonane przez WTZ w Oleszycach. Otrzymali je przedstawiciele instytucji, zajmujących się świadczeniem pomocy osobom chorym w całym powiecie lubaczowskim oraz zaproszeni goście. Wśród nich znalazł się m.in. Maciej Szymański- dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON, Paweł Głaz- wicestarosta lubaczowski oraz burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu lubaczowskiego.

Tradycyjnie nie zabrakło także części artystycznej, w której wystąpili mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej  i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu  powiatu.

Organizatorem święta była Parafia Konkatedralna w Lubaczowie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie.

 

 

Drukuj