XXI Dzień Papieski w Lubaczowie

W niedzielę 10 października obchodziliśmy XXI Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem „Nie lękajcie się!”. Były to jedne z pierwszych słów, z którymi wyszedł do ludzi 22 października 1978 roku Jan Paweł II. Tradycyjnie w obchody- jako jedno z miast papieskich- włączył się również Lubaczów.

Dzień Papieski obchodzony jest każdego roku w niedzielę poprzedzającą 16 października – dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. W Lubaczowie obchody rozpoczęła msza św. o godz.11:00 w Konkatedrze pod przewodnictwem ks. Dziekana Andrzeja Stopyry.

O godz. 20: 00 na  Apelu papieskim przy obelisku i krzyżu na stadionie,  upamiętniającym pobyt Ojca Świętego w Lubaczowie w dniach 2-3.06.1991 roku członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przybliżyli wybrane fragmenty z książki Jana Pawła II pt. „Nie lękajcie się”. Delegacje parlamentarzystów z Poseł na Sejm Teresą Pamułą, samorządowców z Przewodniczącą Rady Powiatu w Lubaczowie Martą Tabaczek, Starostą Lubaczowskim Zenonem Swatkiem, Burmistrzem Miasta Lubaczowa Krzysztofem Szpytem oraz Wójtem Gminy Lubaczów Wiesławem Kaplem, a także Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie,  złożyły pod obeliskiem wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Następnie wraz ze zgromadzonymi mieszkańcem Lubaczowa przeszły droga papieską do Sankturarium, by modlić się przed obliczem Matki Bożej Łaskawej. Stamtąd procesja z portretem św. Jana Pawła II przeszła  pod pomnik Papieża Polaka, przy kościele. św. Karola Boromeusza, gdzie po modlitwie do Świętego Jana Pawła II i złożeniu kwiatów, godzinę śmierci Papieża
(21:37) uczczono wymowną ciszą.

W czasie Dnia Papieskiego w ramach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, prowadzona była również zbiórka pieniędzy na stypendia edukacyjne dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin i małych miejscowości

Dalszy ciąg uroczystości zaplanowany jest na 16 października . O godz. 18: 00 w Konkatedrze  zostanie odprawiona msza św. dziękczynna w 43. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Drukuj