135 lat linii kolejowej Jarosław-Sokal

W tym roku mija 135 lat od uruchomienia linii kolejowej Jarosław – Sokal (obecnie nr 101 Munina – Hrebenne), przebiegającej przez powiat lubaczowski. Organizatorzy Festiwalu Dziedzictwa Kresów wykorzystali ten fakt i zaprosili na Piknik Kolejowy 1. sierpnia w Baszni Dolnej. W wydarzeniu wziął udział Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.

Elementem pikniku była konferencja, podczas której goście i eksperci wyjaśniali, na czym polegał fenomen kolei galicyjskich, jak wyglądały kresowe dworce, ale też  jak przebiega rewitalizacja dawnych obiektów pokolejowych i jakie działania inwestycyjne są podejmowane na linii kolejowej nr 101? Wśród prelegentów znalazł się m.in.  Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, dr hab. Michał Pszczółkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Mieczysław Borowiec – dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Rzeszowie, przedstawiciel Samorządu Województwa Podkarpackiego i Paweł Szczerbakow – ekspert z zakresu renowacji taboru kolejowego.

Jednocześnie z konferencją, przy Stacji Basznia trwał  Piknik Kolejowy.  Na uczestników czekały m.in. przejażdżki drezyną spalinową oraz tradycyjną z napędem ręcznym, darmowy kurs szynobusu z Baszni Dolnej do Horyńca-Zdroju i prezentacja nowoczesnego sprzętu zabezpieczenia kolei. Można było także zwiedzić  pociąg ratownictwa kolejowego.

Tekst: Iwona Buczko

Foto: Przemysław Furgała