Terytorialsi ślubowali w Lubaczowie

W  niedzielę 7 lipca  na lubaczowskim rynku słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 180 żołnierzy „Terytorialsów” z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.  Było to pierwsze takie wydarzenie w naszym powiecie. Wśród zaproszonych gości znalazł się Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.

Była to wyjątkowa przysięga- wzięli w niej udział najmłodsi żołnierze, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci i nauczyciele, którzy postanowili wakacje spędzić z WOT. Przyrzeczenie było zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach szkoleniowych poligonu w Nowej Dębie. Pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia „Terytorialsów”, które odbywa się rotacyjnie w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu. 30 czerwca odbyło się również powołanie żołnierzy rezerwy na 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Szkolenie to skierowane jest do byłych żołnierzy zawodowych, po zasadniczej służbie wojskowej oraz przeszkoleniu wojskowym. Cykl szkolenia ,,Terytorialsów” trwa trzy lata i jest podzielony kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego. W czasie trwania szkolenia podstawowego, równocześnie w brygadzie odbywało się szkolenie zintegrowane oraz ćwiczenia rotacyjne.

 

Uroczystości w Lubaczowie rozpoczęła msza św. w Konkatedrze. Po niej na rynku ,,Terytorialsi”  przysięgali na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady powierzono w opiekę 3.PBOT. Uroczystości towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz Orkiestra Wojskowa z Lublina.

 

Po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia, przybyli na rynek mieszkańcy powiatu i województwa mogli oglądać sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będący na wyposażeniu brygady, który prezentowali żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Ponadto wystawione zostało stoisko promocyjne, gdzie można było porozmawiać o nowo tworzonej formacji i szkoleniu „Terytorialsów” w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych. Dodatkowo chętni mogli zaczerpnąć informacji dotyczących tego, jakie kroki należy wykonać, aby wstąpić do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żródło: 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot: I. Buczko

 

Drukuj