Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

81.rocznica deportacji na Nieludzką Ziemię

Ludność powiatu lubaczowskiego znajdująca się pod okupacją sowiecką trzykrotnie doświadczyła sowieckich deportacji. W większości objęły one Polaków. Listy osób przeznaczonych do wywózki były przygotowywane przez NKWD już od października 1939 roku.

Pierwsza deportacja miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Około godziny 5 rano do domów osób wyznaczonych na zesłanie wkroczyli enkawudziści, często w towarzystwie miejscowych milicjantów. Nakazywali mieszkańcom pospieszne spakowanie się. Domownicy mieli krótki czas na opuszczenie swych domów i gospodarstw. Przewożono ich saniami do miejsc koncentracji, a następnie na stację kolejową w Lubaczowie, gdzie zostali załadowani do wagonów transportowych. Rozpoczynała się dla nich długa i tragiczna podróż w głąb ZSRR.

Wywieziono wówczas głównie osadników, urzędników państwowych, pracowników służby leśnej i PKP. Zabierano całe rodziny bez wyjątku. Majątek pozostawiany przez deportowanych władze sowieckie sprzedawały, a inwentarz żywy trafił w większości do powstających kołchozów.

Na początku marca 1940 roku transport z deportowanymi dojechał do Omska. Stamtąd zesłańcy zostali skierowani do rejonu tarskiego w obwodzie omskim i rozmieszczeni w specjalnych osiedlach. Zmuszono ich do pracy przy wyrębie lasów, transporcie drewna do miejsc składowania, przecieraniu drewna w tartakach, korowaniu drewna, pracy w zakładach przemysłowych. Dzieci również pracowały, w myśl radzieckiej zasady „kto nie rabotajet, ten nie kuszajet” („kto nie pracuje, ten nie je”).

Według niepełnych danych liczba deportowanych z terenu przedwojennego powiatu lubaczowskiego w dniu 10 lutego 1940 roku wynosiła 473 osoby (89 rodzin). Prawdopodobnie 7 osobom udało się uciec z transportu, a 3 zmarły podczas ciężkiej podróży. Spośród deportowanych 69 skonało na zesłaniu. Kilkoro dzieci trafiło do sowieckich domów dziecka. Co najmniej 31 zesłańców wstąpiło do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, w tym 4 do Armii Andersa, a 27 do Armii Berlinga. Na zesłaniu urodziło się 8 dzieci.

 

Opracowanie: Muzeum Kresów w Lubaczowie

     

Fotografie pochodzą z wystawy „W sowieckim ”raju”. Losy mieszkańców powiatu lubaczowskiego pod okupacją sowiecką (1939 – 1941)” prezentowanej w gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie w 2020 roku.

 

Przygotowała i zredagowała Iwona Buczko

Drukuj